2019 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçe görüşmelerine başlandı.
Bu haber 2018-11-05 19:59:43 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçe görüşmelerine başlandı. 

 

Komisyon, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. 

 

Gündeme geçmeden önce söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bütçe görüşmelerinde, bakanların, milletvekillerinin yönelttiği soruların tamamını yanıtlamadığını söyledi. 

 

Komisyon Başkanı Bilgiç de 45 dakikalık bir süre içinde tüm soruların yanıtlanmasının mümkün olmadığını, bu yanıtların yazılı olarak verilebileceğini belirterek "İlgili kurumlara ve bakanlarımıza, soruların cevaplarının, bugüne kadar olanların, en geç 12 Kasım'a kadar Başkanlığımıza ulaştırılması için Bütçe Başkanlığı olarak yazılı olarak bunu gönderdik." dedi. 

 

Bu arada, İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, toplantıya kravat takmadan katıldığı için Garo Paylan'ı eleştirdi. Bilgiç de komisyon toplantılarında, aksi bir düzenleme bulunmadığı durumlarda, Genel Kurul usul ve esaslarına uygun olarak erkeklerin kravat takması gerektiğini ifade etti. 

 

Daha sonra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Bakanlığının bütçesiyle ilgili sunuma başladı. 

 

Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, karşılıklı iletişimi önemsediğini belirterek, Türkiye'yi ilgilendiren her mesele için istişareyi fırsat kabul ettiklerini söyledi. 

 

Ulaşım ve altyapı hizmetlerinin, hükümetin stratejik açıdan önem verdiği konuların başında geldiğini dile getiren Turhan, toplumun, devletin kalkınmışlığının, ulaşım ve altyapı yatırımlarından bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi. 

 

Bakanlık olarak sorumluluk alanlarına bu bilinçle yaklaştıklarını ifade eden Turhan, "Hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında ulaşım ve altyapı alanındaki hizmetleriyle dünya ile rekabet eden, müreffeh bir Türkiye." diye konuştu. 

 

Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer alma hedefine ulaşabilmesi için Bakanlık olarak azim ve gayretle çalıştıklarına dikkati çeken Turhan, üstlendikleri görev ve sorumluklar çerçevesinde vatandaşın hayatını kolaylaştıracak, yaşam kalitesini yükseltecek dünyanın sayılı, büyük projelerini bir bir hayata geçirdiklerini vurguladı. 

 

Turhan, Cumhuriyetin 95'inci kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim'de, milletin göğsünü kabartan dünyanın en büyük havalimanını açtıklarını belirterek, "İstikbalimizin mihenk taşı olacak bu ve benzeri eserleri, Türk mühendis ve işçilerimizin emek ve becerileriyle inşa ettik. Böylece daha güçlü bir şekilde Türkiye'yi yarınlara taşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

 

Bu projeleri hayata geçirirken sadece bütçe kaynaklarını değil, aynı zamanda alternatif finans modellerini kullanarak özel sektör kaynaklarını da ekonomiye kazandırdıklarını bildiren Turhan, bu sayede sektörleri rekabete açtıklarını ve yeni istihdam fırsatları oluşturduklarını kaydetti. 

 

Ulaşım ve iletişim imkan ve ihtiyaçlarının sürekli değiştiği günümüz dünyasında Bakanlık olarak önemli roller üstlendiklerini anlatan Turhan, bu noktada ülkenin coğrafi konumundan kaynaklanan avantajlarını fırsat olarak değerlendirip, tüm plan ve projeleri bu çerçevede yürüttüklerini ifade etti. 

 

"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturunun tüm çalışmaların temel esası olduğunun altını çizen Turhan, ulaşımda, haberleşmede hayatı kolaylaştıracak yatırımları değişen ihtiyaçlara ve gelişen teknolojiye uygun biçimde gerçekleştirdiklerini belirtti. 

 

Karayollarının ulaştırma ağının ana omurgasını oluşturduğunu ifade eden Turhan, şöyle devam etti: 

 

"Ülkemizin her köşesine ulaşımı sağlayan devlet ve il yollarında fiziki ve geometrik standartları yükselttik, akıllı ulaşım sistemlerini tesis ederek hizmet seviyesini ve trafik güvenliğini arttırdık. Bunun yanında özel önem verdiğimiz otoyol ve bölünmüş yollardaki çalışmalarımızla ülkenin ulusal ve uluslararası koridorlarını güçlendirdik. Bu sayede vatandaşların hayatını kolaylaştırıp kazaları azalttık. Seyahat mesafe ve sürelerinin kısalmasıyla önemli miktarda yakıt ve iş gücü tasarrufuyla ekonomiye katkı sağladık." 

 

Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra ihmal edilen demiryollarını geliştirmeyi ise yeniden devlet politikası haline getirdiklerini vurgulayan Turhan, ekonomiye katkı sağlayıcı demiryolu yatırımlarıyla, lojistik altyapı ve ve faaliyet alanlarını geliştirdiklerini bildirdi. 

 

Turhan, taşımacılıkta demiryolu sektörünün payını ve kalitesini artırmak amacıyla demiryollarını serbestleştirerek rekabete açtıklarını anımsatarak, büyük şehirlerdeki trafik sıkışıklığını azaltacak projeler ürettiklerini söyledi. 

 

Havayolu taşımacılığını serbestleştirerek rekabete açtıklarına dikkati çeken Turhan, bunun neticesinde ucuzlayan bilet fiyatlarıyla havayolunu halkın yolu haline getirdiklerini, hava taşımacılığının gelişmesiyle hava ulaşım ağını ülke geneline yaydıklarını kaydetti. 

 

Yurt dışında 300'den fazla uçuş noktasına erişerek bu ülkelerle turizm ve ticareti geliştirdikleri gibi iş insanlarına yeni ticari fırsatlar sağladıklarının altını çizen Turhan, milli havayolu şirketi THY'nin dünya markası haline getirdiklerini vurguladı. 

 

Dünyanın en büyük hava ulaşım merkezlerinden biri olacak İstanbul Havalimanı ile marka değerinin katlanarak artacağına işaret eden Turhan, "İstanbul Havalimanı ayrıca, ülkemizi doğu-batı, kuzey-güney aksları arasında önemli bir transit merkezi haline getirecek." dedi. 

 

Turhan, havayolu taşımacılığıyla Türkiye'nin hava kargo alanında önemli bir avantaj elde ettiğini söyledi. 

 

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de denizlerin insanlığın vazgeçemeyeceği hayat alanı olduğu bilinciyle sektörü destekleyici birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini anlatan Turhan, denizci ülke konumunun, Uluslararası Denizcilik Örgütü Konseyi yönetiminde yer alarak uluslararası alana taşıdıklarını bildirdi. 

 

Denizlerin 7 gün 24 saat izlendiğini ve daha güvenli hale getirildiğini dile getiren Turhan, deniz kirliliğine hızlı ve etkin müdahale amacıyla tüm kıyılara hakim olacak Ulusal ve Bölgesel Acil Müdahale Merkezlerini kurduklarını ifade etti. 

 

Bakanlık olarak vatandaşları daha iyi ulaşım altyapıları ile buluşturmanın yanı sıra çağımızda adeta temel ihtiyaçlar arasına girmiş olan haberleşme imkanlarını da geliştirdiklerine değinen Turhan, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen siber güvenlik altyapıları sayesinde, elektronik işlemlerin güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesini, vatandaşların dijital hizmetleri daha etkin ve verimli kullanmasını sağladıklarını söyledi. 

 

Turhan, gerçekleştirdikleri çalışmalarla ülkenin her noktasını daha kısa sürede, daha ekonomik olarak ulaşılabilir ve erişilebilir hale getirdiklerini vurgulayarak, "Böylece her bölgede sosyal ve ekonomik kalkınmanın dengeli bir biçimde dağılımına katkı sağladık." dedi. 

 

Turhan, bakanlığın yaptığı yatırımlarla istihdama önemli katkı sağladıklarını, toplam istihdam sayısının 281 bine ulaştığını söyledi. 

 

Bakanlığın 2019 bütçesinin, geçen yıla göre yüzde 26 arttığını dile getiren Turhan, karayollarının bütçesinde düşüş görüldüğünü, buradaki yüksek maliyetli yatırımları kamu özel iş birliğiyle yapmayı planladıklarını anlattı. 

 

Turhan, dünyada ilk kez karayolu ve metroyu barındıran 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ni, 11 ayrı metro hattının entegre olmasıyla 6,5 milyon insanın kullanacağını vurguladı. 

 

YHT ile 2009'da konforlu, hızlı ve modern tren yolculuğunu ülke nüfusunun yüzde 40'ına ulaştırdıklarına değinen Turhan, YHT ile bugüne kadar 44 milyon yolcunun taşındığını bildirdi. 

 

Turhan, Tarihi İpek Yolu'nu, Demir İpek Yolu'na çevirdiklerini belirterek, geçen yıl işletmeye açılan bu koridorun, yük taşımacılığıyla ihracatçıya ve sanayiciye hizmete devam ettiğini söyledi. 

 

Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki 13,6 kilometre uzunluğunda ve 5 istasyondan oluşan Marmaray'ın 2013'te hizmete alındığını anımsatan Turhan, "Gebze-Pendik arası 20 kilometre, Pendik-Ayrılıkçeşme arası 24 kilometre, Kazlıçeşme-Halkalı arası 19 kilometre, çalışmalar devam ediyor. 2019 yılı başında bu kesimleri işletmeye açmayı hedefliyoruz." bilgisini verdi. 

 

I·stanbul Havalimanı raylı sistem bağlantılarına da değinen Turhan, "Gayrettepe-İstanbul Havalimanı kesimi 37,5 kilometre ve 9 istasyondan ibaret olup yüzde 23'lük fiziki gerçekleşme sağlandı. Bu projeyi, 2019 sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. İstanbul Havalimanı-Halkalı kesimi 27 kilometre ve 6 istasyondan ibaret. Bu kesimi de 2020'de tamamlamayı hedeflemekteyiz." dedi. 

 

Bakan Turhan, havacılıkta du¨nya ortalamasının 3 katına yakın bu¨yu¨menin su¨rdu¨rüldüğünün altını çizerek, 2023 vizyonu doğrultusunda havacılık sektöründeki faaliyetleri, uzay teknolojileri ayağını da kapsayacak şekilde genişlettiklerini söyledi. 

 

Havalimanı sayısını yüzde 115, terminal kapasitesini yüzde 486, uçuş yollarını yüzde 59, uçak sayısını yüzde 219, koltuk kapasitesini yüzde 254, kargo kapasitesini yüzde 550, yurt dışı uçuş noktasını yüzde 427 arttırdıklarına işaret eden Turhan, bugün 7 merkezden 56 havalimanına uçmanın mümkün hale geldiğini bildirdi. 

 

Turhan, Kanal İstanbul Projesi'nin etüt proje çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu kaydederek, "Projeyle ilgili imar planı çalışmaları son aşamaya geldi. Projenin yapım ve işletmesine yönelik finansal model çalışmaları ile yapım ihale şartnamelerinin hazırlanmasına devam ediyoruz. Yap-İşlet-Devret modeliyle bu projeyi gerçekleştirmeyi planlıyoruz." diye konuştu. 

 

İstanbul'un marka değerini yükseltecek Kanal İstanbul Projesi içinde yapılacak lojistik merkez ile yat limanlarıyla İstanbul'un turizm ve ticaret potansiyelinin arttırılacağını vurgulayan Turhan, kente aynı zamanda çağdaş şehircilik uygulamalarıyla yeni yerleşim alanlarının kazandırılacağını söyledi. 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, sunumunun ardından basın mensuplarının, "Adil kullanım kotasının 2019'da kaldırılıp kaldırılmayacağı" yönündeki soruları üzerine, "Elektronik haberleşmede, internette, iletişimde her gün büyük bir gelişme var. Bunlara hizmet vermek için altyapımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Mevzuatta da haksız olduğunu düşündüğümüz konulara ilişkin kapıları kapatmaya çalışıyoruz. İşin özü bu. Bunları belirli bir süre içerisinde, mevzuatını da oluşturarak uygulamaya koyacağız. 2019, 2019'un değişik dönemlerinde uygulamaya koyacağız." ifadelerini kullandı. 

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşların bütçelerinin görüşmeleri sürüyor. 

 

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın Çorlu'daki tren kazasına ilişkin bilgi vermediğini belirterek, bu kazaya yönelik atılan adımları sordu. 

 

Bakan Turhan'a, Türkiye'de ulaştırma alanında hayata geçirilen projelerin bölgesel olarak dağılımına ilişkin soru yönelten Kuşoğlu, Türkiye'ye yönelik siber saldırı sayısını ve bunların kaynak ülkelerinin ortaya konulmasını istedi. 

 

Kuşoğlu, kamu-özel işbirliği çerçevesinde ulaştırma alanındaki yatırımların finanse edilmesi için kamunun sürekli borçlandığını, söz konusu projeler için belirlenen yatırım tutarından daha fazlasının faize ödendiğini söyledi. Kuşoğlu, "Bu yatırımları finanse etmek için Türkiye sürekli borçlanıyor, faiz ödüyor. 2019'da 117 milyardan daha fazla faiz ödememiz var. Kamu yatırımların toplamı 65 milyar, faiz ödemesi 117 milyar. Kamudan kaynak çıkmıyor değil, çıkıyor." ifadesini kullandı. 

 

Sayıştay raporlarına da değinen Kuşoğlu, Sayıştay'ın diplomatik bir dille raporlarında "şartlı görüş" verdiği eleştirisinde bulundu.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının sunumunda insan, emek ve doğaya gereken önemin verilmediğini, sunuma vahşi kapitalizmin yansıdığını" öne sürdü. Yatırımların hayata geçirilmesi sırasında emekçilerin iş cinayetlerine kurban gittiklerini iddia eden Paylan, "Üçüncü Havalimanını yetiştireceğiz diye o işçiler gece gündüz orada çalıştılar. 29 Ekim'e yetişsin diye, ki yetişmedi. Bu süreç, pek çok iş cinayetine yol açtı." diye konuştu. 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bu konudaki tutumunu eleştiren Paylan, Bakan Turhan'dan Çorlu'daki tren kazasına ilişkin soruşturma konusunda bilgi istedi. Paylan, ayrıca "wikipedia"ya erişimin sadece Suudi Arabistan, Çin, Kuzey Kore ve Türkiye'de yasaklı olduğunu belirterek, bu durumun yanlış olduğunu savundu. 

 

AK Partili milletvekillerinin, Türkiye'deki birçok vatandaş gibi telefonunun dinlendiğini düşünerek WhattsApp ile görüşme yaptığını iddia eden Paylan, insanların özgürce konuşamadığını ileri sürdü. 

 

Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Paylan'ın bu ifadeleri üzerine söz konusu sosyal ağ üzerinden görüşmelerin dinlenmediği bilgisinin güvenirliğini sorgulayarak, "Siz öyle murad ediyorsunuz sanırım." ifadesini kullandı. 

 

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Sayıştay raporlarının ve kesin hesaplarının ayrı bir komisyonda görüşülmesi gerektiğini söyledi. Ulaştırma sistemlerinin hızlı, güvenli, yaygın ve katlanılabilir maliyetle hayata geçirilmesinin önemine işaret eden Kalaycı, demiryolu taşımacılığının payının, yük ve yolcuda düşük kaldığına işaret etti. 

 

Türkiye demiryolu ağ yoğunluğunun, Avrupa ortalamasının altında olduğunu vurgulayan Kalaycı, öte yandan demiryollarının standartlarının yükseltilmesi gerektiğini dile getirdi. Kalaycı, "Türkiye'nin lojistik ve ulaştırma altyapısı geliştirilerek lojistik ve ulaştırma merkezi olması sağlanmalıdır." dedi. 

 

Küçük ölçekli, verimsiz ve dağınık liman altyapısına sahip ülkenin, büyük ölçekli liman yatırımlarına ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Kalaycı, limanların kombine taşımacılık yapan lojistik merkezler haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

 

Kalaycı, Konya metrosunun hizmete geçmesine yönelik vaadin, şehir içi ulaşımı açısından büyük önem taşıdığını belirterek, bu projenin durumunu sordu. 

 

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, yatırım harcamalarının daha düşük maliyetle gerçekleşmesinin mümkün olup olamayacağını merak ettiğini aktararak, "2015 yılının sonunda bir soru önergesine verilen cevapta bir kilometrelik bölünmüş yolun 700 bin dolar, bir kilometrelik hızlı tren yolunun ise 4,5 milyon dolar olduğuydu. 700 bin dolara 1 kilometre değil de 1,5 kilometre, 4,5 milyon dolara 1 kilometre hızlı tren değil de 2 kilometre yapılabilir miydi? Bunu nereden anlayabiliriz? Sayıştay raporlarından anlıyoruz ki bir takım usulsüzlükler var." diye konuştu. 

 

Öte yandan Yılmaz, "Türkiye'nin dünyanın en büyük 10. ekonomisi olacağı yönündeki söylemin vatandaşın aklıyla alay etmek olduğunu" savundu. 

 

Hükümetin projeleri hayata geçirmesinin ardından bunların tanıtımı için de harcama yapmasının doğru olmadığını belirten Yılmaz, "Bunlar doğru işler değil. Milletin parasıyla millete reklam yapmayın." değerlendirmesini yaptı. Yılmaz'ın sözlerini destekleyen muhalefet milletvekilleri, AK Parti'li milletvekillerine dönerek "Hani tasarruf? Milletin parasını har vurup harman savuramazsınız?" diye seslendi. 

 

Bu sözler üzerine AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi'nin "Sen Atatürk büstünü cebinden mi yaptın?" sözlerine CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı "Rahatsız mı oldun Atatürk'ün büstlerinden?" şeklinde tepki gösterdi. Bunun üzerine Çelebi'yi uyaran Komisyon Başkanı Bilgiç, Çelebi'nin söz talebi olması durumunda karşılamayacağını söyledi. 

 

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, Türkiye'de son yıllarda demiryolu ve havayolu taşımacılığının dikkat çekici ölçüde arttığını vurgulayarak, yük ve yolcu taşımacılığında karayolunun halen önemini koruduğunu hatırlattı. 

 

Türkiye'nin ulaştırma alanında büyük mesafe kat ettiğini vurgulayan Çakır, ülkede taş üstüne taş koyan, proje üreten herkesi hayırla yad ettiğini ifade etti. Çakır, demiryolu taşımacılığının yeni dönemde hızlı trenle daha da ön plana çıkarılacağına yönelik inancını anlatarak, "Bütün yapılan işlerle ilgili, özellikle bu Yap-İşlet-Devret modeline bağlı olarak yapılan köprü ve yollarla ilgili olarak kamuoyunun net bilgilendirilmesi önem arz etmekte olup bilgi kirliliğini ortadan kaldıracak, hizmetlerin işin gerekliliği hususundaki negatif algıları da giderecektir." şeklinde konuştu. 

 

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, yerli ve milli lokomotif üretiminin gerçekleştirilmesinin önemine işaret ederek, bunun Türkiye'nin geleceği açısından güzel bir gelişme olduğunu söyledi. Türkiye'de ulaştırma alanında sektörlerin gelişiminin dengeli olmadığını ifade eden Emecan, Sayıştay raporlarından örnekler okuyarak eleştirilerde bulundu. 

 

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar da dünyanın en büyük havalimanı olma özelliği taşıyan İstanbul Havalimanı ile Türkiye'nin büyük bir aşama kaydettiğini vurguladı. 

 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise Göcek Tüneli'nden gidiş-geliş ücreti alındığını ve "Deli Dumrul Tüneli"ne dönüştüğünü söyledi. Girgin, AK Parti'nin "tünel geçişinin ücretsiz olacağı" yönünde seçim vaadinde bulunduğunu anımsatarak, bu vaadin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

 

 

 

meclishaber.tbmm.gov.tr

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KONGRE-SEMPOZYUM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu
Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2019 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter