KİT KOMİSYONU

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğünün 2015-2016 yılı hesapları ibra edildi.
Bu haber 2018-11-08 04:43:14 eklenmiş ve 142 kez görüntülenmiştir.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğünün 2015-2016 yılı hesapları görüşüldü. 

 

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, burada yaptığı konuşmada, kurumun Türkiye'nin en önemli medya gruplarından biri olmasının yanı sıra Avrupa Yayın Birliği ile Asya Pasifik Yayın Birliği'nin de en büyük kamu yayıncıları arasında yer aldığına dikkati çekti. 

 

Amaçlarının TRT'yi çağdaş, yeni teknolojilere uyum sağlayan, dinamik ve uluslararası alanda güçlü, etkin bir kurum haline getirmek olduğunu dile getiren Eren, şunları kaydetti: 

 

"Her kurum ya da insan gibi bizler de eleştiriliyoruz, eleştirileceğiz de... TRT ailesi olarak kamuya daha fazla hesap verebilir olmayı önemsiyoruz ve bunun gereklerini yerine getiriyoruz. Kaçınılmaz olarak, bazı konuların önem seviyesi üzerinde anlaşmazlıklar olabilir. Ama şunun altını da çizmeliyim ki olumlu eleştiriler bizi rehavete sokmuyor, aksine daha da büyük bir sorumluluk hissetmemize vesile oluyor. Olumsuz eleştirileri de değerlendirerek izleyicilerimiz ve dinleyicilerimize daha iyi şeyler sunmak için dersler çıkarıyoruz." 

 

"Türkiye'yi dünyaya birilerinin anlatması gerekiyor. Bunu yapabilecek kurumlardan bir tanesi ve belki de en önemlisi de TRT." değerlendirmesini yapan Eren, kurumun dizi ihracatının Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesiyle Balkan ülkelerinde yoğunlaştığı, dizilerin Uzak Doğu ve Latin Amerika bölgelerinde de izlenir hale geldiği bilgisini paylaştı. 

 

TRT'nin şu an bir değişim süreci içinde olduğunu belirten Eren, "Değişimde 'kök' korunur. Biz de TRT'nin yaklaşık 100 yıla dayanan ana değerlerini koruyarak, kurumu günümüz medya ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güncelliyoruz." dedi. 

 

Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Eren, "Biz Avrupa'daki 41 ülke arasından Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranla aldığımız payda 38'inci sıradayız. Yani TRT'nin aldığı pay rakam olarak önemli, küçüğü büyüğü yok, harcamada da dikkat etmemiz lazım ancak Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranla 38'inci sıradayız. Tüm dünyada bunun finansmanı böyledir, kamudan alınır." diye konuştu. 

 

TRT'nin reklam gelirlerine değinen Eren, şöyle konuştu: 

 

"Reklam gelirleri de son yıllarda 10 kat arttı. Ancak TRT 1 gibi ana kanallarda reklam var. Diğer kanallarımızda reklamlar çok az. TRT Çocuk'da özellikle reklamımız hiç yok. Bu uzun zamandır böyle. Reklam yayınlamıyoruz çünkü çocuklar reklamı normal yayından ayırabilecek bir hassasiyete sahip değiller. 

 

TRT Çocuk'ta hassas bir denetimimiz var, sübliminal mesajlar veya benzeri konularda iyi bir ekibimiz var, çok dikkat ediyoruz. Hiçbir şekilde bugüne kadar orada önemli sayılabilecek bir hataya rastlamadık. Ama biri için önemli olmayan bir detay başkasında önemli olabiliyor. Fakat yapımcılarımız da milli, Türkiye'den yapımcılar. Herkesin kendi çocuğu var. Özellikle çocuğu olan kişilerle çalışıyoruz, anne olan denetmenlerimiz var. Bunlara dikkat ediyoruz." 

 

Eren, kurumun kadro yapısına ilişkin, "TRT'de genel olarak 2002'de 8 bin 500 kişi çalışıyordu. Şu anda tek, iki kanallı bir yapıdan 14 kanallı bir yapıya geçtik, çok daha az personel çalışıyor." ifadelerini kullandı. 

 

Komisyonda, TRT'nin 2015-2016 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi.

 

 

meclishaber.tbmm.gov.tr

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KONGRE-SEMPOZYUM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu
Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2019 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter