TBMM BAŞKANVEKİLİ ŞENTOP'UN KABULÜ

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Çin Halk Cumhuriyeti Sincan Uygur Özerk Bölgesi Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Xiaokaiti Yiming ve beraberindeki heyeti TBMM Genel Sekreterliği Toplantı Salonu'nda kabul etti.
Bu haber 2018-11-08 04:52:30 eklenmiş ve 132 kez görüntülenmiştir.

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Çin Halk Cumhuriyeti Sincan Uygur Özerk Bölgesi Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Xiaokaiti Yiming ve beraberindeki heyeti TBMM Genel Sekreterliği Toplantı Salonu'nda kabul etti. 

 

Şentop, "Uygurların temel insan haklarına saygı gösterilmesi, masum insanlarla suçluların ve teröristlerin birbirlerinden ayırt edilmesi en büyük arzumuzdur." dedi. 

 

Çin'in büyük medeniyetlerin ortaya çıktığı, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı büyük bir ülke olduğunu belirten Şentop, Türkiye'nin, Çin ile çok boyutlu dış politika kapsamında ilişkileri geliştirme ve çeşitlendirmeye önem verdiğini anlattı. 

 

Türkiye ve Çin parlamentoları arasında iş birliğinin güçlenerek devam ettiğini dile getiren Şentop, tarihi İpek Yolu'nun canlanmasını amaçlayan "Kuşak ve Yol" projesinin, iki ülke ilişkilerinin gündeminde öne çıkan konulardan olduğunu, Türkiye'nin, ekonomik olduğu kadar siyasi, sosyal, kültürel ve beşeri boyutları itibarıyla 21. yüzyılın en önemli girişimlerinden olan bu projeyi desteklediğini belirtti. 

 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin, "Kuşak ve Yol" projesi için kilit öneme sahip olduğuna işaret eden Şentop, "Ülkelerimiz birbirlerinin toprak bütünlüğüne ve güvenliğine önem atfetmektedir, ayrılıkçı hareketlere karşı birlikte mücadele etmektedir." dedi. 

 

Avrasya'nın da küresel boyuttaki güvenlik sorunlarından etkilendiğini vurgulayan Şentop, bu nedenle Türkiye ile Çin arasında çeşitli alanlarda yürütülen iş birliğine güvenlik konularının da dahil olduğunu söyledi. 

 

Şentop, "Türkiye, terörizme karşı uluslararası alanda mücadelelere kararlı biçimde destek vermektedir ancak bu mücadelelerin evrensel hukuk normları dikkate alınarak yürütülmesi gerektiğine inanmaktayız." dedi. 

 

Uygurların, Türkiye ve Çin arasında mevcut siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi bakımından önemli role sahip olduğunu belirten Şentop, "Uygurlar, Çin'in kültürel zenginliğine ve çeşitliliğine katkıda bulunan toplumlardan biridir. Uygurlar ile tarihi, dini ve kültürel ve akrabalık bağlarımızın bulunduğunu da belirtmeliyim." diye konuştu. 

 

Şentop, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili haberlerin bir süreden beri uluslararası basın yayın organlarında ve Türk medyasında artan biçimde yer bulduğunu gözlemlediklerine değinerek, şöyle devam etti: 

 

"Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği uluslararası platformlarında da Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde insanların zorla alıkonuldukları ve eğitime tabi tutulduklarına dair bazı değerlendirmeler yapılmaktadır. Bütün bu kaygı verici haberler kamuoyumuz tarafından da takip edilmektedir. Vatandaşlarımızın bir kısmının Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan akrabaları mevcuttur ve bazılarından haber alınamadığına dair bilgiler bizlere ulaşıyor. Uygurların, bütün Çin vatandaşları gibi Çin'de barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmelerini temenni ediyoruz. Uygurların temel insan haklarına saygı gösterilmesi, masum insanlarla suçluların ve teröristlerin birbirlerinden ayırt edilmesi en büyük arzumuzdur." 

 

Avrasya'nın geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünyanın ana kültür ve medeniyet havzalarından biri olma potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Şentop, şunları kaydetti: 

 

"Bu bakımdan tarihten devralınan mirasa uygun olarak farklılığın ve çeşitliliğin ahenge dönüşmesi önemlidir. Dünyanın başka bölgelerinde olduğu gibi Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde de İslam dinini terör amaçlı kullanan bazı profesyonel grupların olduğunu biliyoruz. Bunlara karşı en önemli mücadelenin, İslam dininin doğru şekilde anlatılması, öğretilmesiyle yapılabileceği konusunda bir kanaatimiz var. İslam dini eğitimi verilmesi konusunda daha önce dışişleri bakanları arasında da dile getirilen hususlarda Çin makamlarıyla iş birliği yapmaya hazırız." 

 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Xiaokaiti de Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne ilişkin farklı kaynaklardan çeşitli haberler verildiğini, bunların "söylenti niteliğinde" olduğunu söyledi. 

 

Çin'deki özerk bölgelerin ayrıcalıklı konumda olduğunu dile getiren Xiaokaiti, Çin hükümetinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne maddi anlamda destek vererek, orada yaşayanların yaşamlarını iyileştirmek konusunda kararlı olduğunu vurguladı. 

 

 

meclishaber.tbmm.gov.tr

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KONGRE-SEMPOZYUM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu
Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2019 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter