Yeni Askerlik Teklifi Huzursuzluğu

AKP Meclis Grubu, Grup Başkanı Naci Bostancı başkanlığında toplandı. Toplantıya askerlik düzenlemesiyle ilgili tüm ilgili birimlerin görüşü alındığına ilişkin değerlendirmeler damga vurdu. Bazı milletvekilleri, “Bürokratlar hazırlamış olabilir ama sorumluluk bizde” uyarısında bulundu.
Bu haber 2019-06-12 03:58:28 eklenmiş ve 290 kez görüntülenmiştir.

AKP Meclis Grubu, bedelli ücreti, terhis sayısı, Cumhurbaşkanı yetkisi tartışmalarının gölgesinde Grup Başkanı Naci Bostancı başkanlığında iki saatlik basına kapalı toplandı.

 

Meclis Mili Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz’ın bilgilendirmede bulunduğu toplantıda milletvekilleri ‘Askeralma Kanun Teklifi” sorularıyla yönetimi terletti. Türkiye’nin sınır ötesi harekatı, Akdeniz’deki hareketlenmeler ve KKTC’ye ilişkin sorular ön plana çıktı. Kıbrıs’ta 13 bin askerin terhis olmasıyla geriye 7 bin askerin kalacağı ve bunun bir zafiyet oluşturup olmayacağı da vekillerin ana gündem maddesi oldu.

 

AKP yönetiminin askerlik düzenlemesiyle ilgili tüm ilgili birimlerin görüşü alındığına ilişkin değerlendirmeleri gurupta oluşan endişelerin tümünü de gidermeye yetmedi. Bazı milletvekilleri, “Bürokratlar hazırlamış olabilir ama sorumluluk bizde” uyarısında bulundu.

 

“Bize niye son anda getirdiniz”

Milletvekillerinden, ‘yasa gelmeden bize niye getirmediniz son anda bize getiriyorsunuz’ eleştirileri yapıldı. Vekiller, yasalara daha çok katalım talebinde bulundu. Bakanlara, bürokratlara ulaşmadaki sıkıntı aktaran milletvekilleri bedelli ücreti de eleştiri konusu oldu.

 

Toplantı sonrası AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özkan, bir soruya, “Bedellide gelire göre bir bedel belirlemek imkansız" dedi. CHP'nin "Cumhurbaşkanına askerlikten muafiyet yetkisi" veren 45. maddeye ilişkin itirazına, “Cumhurbaşkanına infaz kanunlarında ceza muafiyeti hakkı verildiğine dikkati çekerek, "Ceza normunu ihlal etmiş bir vatandaşın ceza muafiyetini öngören bir düzenleme infaz kanunlarında varken askerlikle ilgili bunu hayli hayli düzenlemek lazım. Bunun dışında zaten bu düzenleme eski 111 sayılı yasada var. Ayrıca Fransa'da, Almanya'da, İngiltere'de, Amerika'da yine aynı düzenleme var. Ama biz bu konuda uzlaşıya açığız" yanıtı verdi.

 

Teklif hazırlanırken askerliğe ilişkin tüm ilgililerin görüşünü aldıklarını belirten Özkan, teklif metninde revizyondan çok rötuş, uyarlama olacağını söyledi.t24

 

 

 

 

 

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Mobil Ödeme Bahis 2020 - hd film izle - hd dizi izle
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter