Çocuklara Cinsel İstismarda Rekor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Yabancı Uyruklu Çocuklara Yönelik Cinsel Suç Atlası’nı açıkladı.
Bu haber 2019-10-22 02:00:24 eklenmiş ve 130 kez görüntülenmiştir.

Medyaspot(Ankara)  CHP  Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi son 3 yılda 3 bin yabancı uyruklu çocuk cinsel istismara uğradığını açıklayarak, “^Türkiye’de cinsel saldırıya uğrayan yabancı uyruklu çocuk sayısı rekor düzeyde arttı. Savaş, çatışma ve kötü koşullar gibi nedenlerle ülkelerinden koparılan çocukların uğradıkları cinsel saldırılar da önlenemiyor” dedi.

 

Yabancı Uyruklu Çocuklara Yönelik Cinsel Suç Atlası’nı açıklayan CHP’li İlgezdi, “Üülkemizde 2014-2017 yılları arasında cinsel saldırıya uğrayan kız çocuğu sayısı’nın 51 bin 818 olarak kayıtlara geçtiğini hatırlatarak, “Aynı dönemde cinsel saldırıya uğrayan yabancı uyruklu çocuk sayısı 2 bin 792 oldu” dedi.

 

Gamze Akkuş İlgezdi çarpıcı verileri açıklayarak acı tabloyu gözler önüne serdi. “Veriler, ülkemizde sığınmacı nüfusun artmasıyla birlikte yabancı uyruklu kız çocuklarına yönelik cinsel şiddetin de arttığını gösteriyor. 2009-2018 yılları arasında cinsel şiddet uyguladığı gerekçesiyle sanık olan kişi sayısı 175 bin 662’ye yükselirken, şiddet uygulayanların 3 bin 340’ı yani yüzde 2’si yabancı uyrukluydu” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, özellikle Suriye’deki iç karışıklıktan kaçan sığınmacı nüfusun artmasıyla birlikte Türkiye’de cinsel şiddete uğrayan yabancı uyruklu çocuk sayısında da patlama yaşandığını vurguladı.

 

Rapor 2014’te 170 olan cinsel şiddet mağduru yabancı uyruklu çocuk sayısının 2017’de yüzde 736 artışla,  bin 421’e yükseldiğini ortaya koydu. Rapora göre, “2017 yılında cinsel şiddet mağduru olan toplam çocuk sayısı, 2016 yılına göre yüzde 43 oranında arttı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2016’da cinsel suç mağduru olan yabancı uyruklu çocuk sayısı 992’idi.”

 

HAFTADA 25 KIZ ÇOCUĞU

 

CHP’li İlgezdi’nin raporuna göre 2017 yılında haftada 25 yabancı uyruklu kız çocuğunun cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıktı. 2017’de 1.300 olarak kayıtlara geçen cinsel istismar mağduru kız çocuğu sayısında bir önceki yıla göre yüzde 42 artış yaşandığı görüldü. Verilere göre 2016’da 916 yabancı uyruklu kız çocuğu cinsel şiddet mağdur olmuştu. 

 

MAĞDURLARIN YÜZDE 90’I KIZ ÇOCUĞU

 

Veriler Türkiye’de cinsel istismara uğrayan yabancı uyruklu çocukların yüzde 90’ının kız çocuğu olduğunu ifade eden Gamze Akkuş İlgezdi, “2014’te 143 olan mağdur kız çocuğu sayısı yüzde 809 artışla 2017’de bin 300’e yükseldi. 2014-2017 yılları arasında cinsel şiddet mağduru kız çocuğu sayısı ise 2 bin 792 olarak kayıtlara geçti.  Aynı yıllarda cinsel şiddete uğrayan oğlan çocuğu sayısında ise yüzde 348 artış meydana geldi. 2014’te 27 olarak kayıtlara geçen cinsel şiddet vakası, 2017’de 121’e yükseldi” diye konuştu.

 

HATAY İLK SIRADA

 

Rapora göre, “İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2014-2017 yılları arasında yabancı uyruklu kız çocuklarının en fazla cinsel şiddete uğradığı kent Hatay olarak kayıtlara geçti. Hatay’da 408 yabancı uyruklu kız çocuğu cinsel şiddet mağduru olduğu gerekçesiyle güvenlik birimlerine getirildi. Hatay’ı 241 mağdur yabancı uyruklu kız çocuğu ile Mersin, Gaziantep (205), İstanbul (204), Bursa (195), Kilis (151), İzmir (143), Konya (133), Adana (122), Şanlıurfa (116)  takip etti.”

 

YÜZDE 3 BİN 850 ARTIŞ

 

İlgezdi, “2014-2017 yılları arasında Gaziantep’te cinsel şiddet mağduru olan yabancı uyruklu kız çocuğu sayısında yüzde 3 bin 850 artış yaşandı. 2014’te 2 olan suç mağduru kız çocuğu sayısı 2017’de 79’e yükseldi. Gaziantep’i yüzde 2 bin 75 artışla Hatay, yüzde bin 933 artışla Ankara, bin 838 artışla Bursa ve yüzde bin 88 artışla İstanbul takip etti” dedi.

 

UTANÇ RAKAMI: 59.284

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı veriler Türkiye’de 2014-2017 yılları arasında cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle güvenlik birimlerine getirilen çocuk sayısının yüzde 68 arttığını gösteriyor. 2014’te 11 bin 95 olan mağdur çocuk sayısı 2017’de 18 bin 623’e yükseldi. Söz konusu dönemde cinsel şiddete uğrayan çocukların yüzde 87’si kız çocuğuydu. 2014-2017 yılları arasında haftada 249 kız çocuğunun cinsel şiddet mağduru olduğu ortaya çıktı. Mağdur olan kız çocuklarının yüzde 5’ise yabancı uyrukluydu.       

 

İçişleri Bakanlığı verilerini raporlaştırarak değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Savaş, çatışma, kötü koşullar gibi değişkenlere bağlı olarak ülkelerinden kopartılarak, düzensiz göçmen konumuna sürüklenen söz konusu olduğunda şüphesiz bundan en çok etkilenen çocuklar olmaktadır” diye konuştu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi şunları ifade eti:

 

“Şüphesiz çocuklar, göç süresince, kimi zaman ihmal ve yetersizlikler nedeniyle çoğu zamanda insan ticareti ve yasadışı kaçakçılık organizasyonlarının eline düşerek mağdur ediliyorlar. Ne yazık ki insani bakımdan kaldıramayacakları kadar ağır bir yükü üstlenmek durumunda kalan çocuklar, bu süreçte, kuma ve erken yaşta evlendirilmeye kadar varan cinsel istismar türlerine, uyuşturucu ticareti ve imali, dilencilik, ev hizmetçiliğinden diğer ağır işlere kadar farklı çalışma alanlarında işgücü olarak sömürüye maruz kalmaktadırlar.

 

İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik birimlerine getirilen çocuklar üzerinden hazırladığı veriler de ülkemizde özellikle Suriye’de iç savaşın yükselmesiyle birlikte cinsel şiddet mağduru olan yabancı uyruklu çocuk sayısında önlenemeyen bir yükseliş olduğunu ortaya koyuyor.

 

Ne yazık ki, bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzü. Özellikle Suriye’de süregelen çatışmalar esnasında aile bireylerini kaybeden ve ülkemize ‘refakatsiz’ olarak gelen yabancı uyruklu çocukların gerçek sayısına ve akıbetlerine ilişkin verilere ulaşmak imkansız. Bu rakamlar bizlerle paylaşılmıyor. Soru önergeleri ve Bilgi Edinme Talepleri yanıtsız bırakılıyor.

 

Ne acıdır ki, çocukların geleceği için bir şey yapma kaygısı taşıyan bizlerden saklanan veriler, insan tacirleri tarafından biliniyor. Çünkü göç olgusu, gelecek kaygısı, daha iyi bir yerde yaşama arzusu, göçmen konumuna düşen kişileri doğrudan suç örgütlerinin kucağına itiyor.   Dolayısıyla her türlü istismara ve sömürüye açık biçimde savunmasız olan sığınmacı çocuklar büyük tehlike altındalar.

 

 

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Mobil Ödeme Bahis 2020 - hd film izle - hd dizi izle
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter