KKTC CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANVEKİLİ TÖRE, TBMM'DE

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanvekili Zorlu Töre, Türkiye ziyareti kapsamında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile TBMM'de bir araya geldi. KKTC Meclis Başkanvekili Töre, Kıbrıs davasının, Türk milletinin milli davası olduğunu, bu milli davada herkesin hassasiyet içerisinde olması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2019-10-22 21:03:59 eklenmiş ve 177 kez görüntülenmiştir.

KKTC'nin Türkiye olmadan, Türk ordusu olmadan yoluna devam edemeyeceğini vurgulayan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanvekili Töre, "Türkiye Suriye'de terörist örgütlere karşı büyük mücadele vermektedir. İçeride ise PKK'ya karşı mücadele vermektedir. Biz devamlı olarak Türk milletinin, Türk ordusunun yanındayız. Allah şehitlerimize rahmet, gazilerimize muvaffakiyetler versin. Mehmetçiğimizin muzaffer olması her zamanki dileğimizdir." diye konuştu.

 

KKTC davasının halen devam ettiğini vurgulayan Zorlu Töre, şunları söyledi:

 

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'dünya 5'ten büyüktür' sözü çok gerçekçi bir sözdür. 'AB'den adalet beklerseniz, çok beklersiniz' sözleri de doğru bir yaklaşımdır. Biz bunları Kıbrıs'ta canlı canlı yaşıyoruz. Kıbrıs'taki milli mücadele bu aşamada bitmiş sayılmıyor. Bazı devletler KKTC'yi hazmedemeyip ortadan kaldırmaya, Türk askerinin adadan çekilmesini sağlamaya çalışıyorlar. Biz ne KKTC'den vazgeçeriz ne Türk ordusundan vazgeçeriz ne de Türkiye Cumhuriyeti'nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçeriz. Bizim için Türkiye damarımızdaki kandır, Türk ordusu bedenimizdeki candır. Ayrılmak yok. Biriz, beraberiz."

 

Başkanvekili Töre, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekâtı'na ilişkin "Barış Pınarı desek de akan su değil, kandır." sözlerine karşı KKTC halkının büyük ekseriyetinin Türk milletinin yanında olduğunu, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın açıklamalarının kendi kaprislerinin sonucu olduğunu dile getirdi.

 

Terör örgütlerinin bu zamana kadar 40 bin Türk insanının kanını akıttığını, akan kanın "su" olmadığını vurgulayan Töre, "Şimdi kalkıp Barış Pınarı Harekâtı için 'akan kandır' şeklinde ifade edilmesini çok çirkin ifadeler olarak görmekteyiz. Sayın Mustafa Akıncı, evvelden beri Türkiye'ye anavatan demeyen, Türkiye'nin ektin ve fiili garantörlüğü üzerinde oyunlar oynanmasına sebep olan bir kişidir. Cumhurbaşkanı böyle düşünüyor diye Kıbrıs halkı da böyle düşünüyor durumu söz konusu değildir. Biz anavatan ile beraberiz ve Türk milletinin ayrılmaz bir barçasıyız." değerlendirmesinde bulundu.

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise KKTC'nin, Türkiye için önemine değindi.

 

KKTC'nin 1974 yılında Barış Harekâtı ile başlayan bağımsızlık ve devletleşme sürecinin bugün zirve noktasında olduğunu ifade eden Destici, dünya var oldukça KKTC'nin bir Türk devleti olarak Doğu Akdeniz'de var olmayı sürdüreceğini söyledi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Barış Pınarı Harekâtı'na ilişkin sözlerini eleştiren Mustafa Destici, şunları kaydetti:

 

"KKTC halkını temsil etmediğini düşünüyorum. Kendisine yakışan onurlu bir şekilde istifa etmesi olacaktır. KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti devleti kardeşten de öte bir birlikteliğe sahiptir. Dolayısıyla bu ruhu bozmaya kalkanlara karşı net bir duruş gösteriyoruz. Dün de İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 'Kıbrıs halkını kendi haline bırakmak lazım' şeklinde bir açıklaması oldu. Biz 1974 yılına kadar kendi hallerine bıraktık. Bıraktığımızda ise ne olduğunu gördük. Eğer Kıbrıs Barış Harekâtı olmasaydı belki Ada'da bir tane Türk kalmayacaktı, KKTC gibi bir devletten de bahsedemeyecektik. Bu açıklamaları şahıslar bakımından yadırgamadık, sadece makamlarından dolayı yadırgadık. Bu düşüncelere sahip olanların o makamlarda olmaması gerektiğine inanıyorum."

 

 

meclishaber

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TBMM HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Mobil Ödeme Bahis 2020 - hd film izle - hd dizi izle
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter