CHP Toplu İntiharları Meclise Taşıdı

CHP’den, ‘toplu intihar’ araştırma önergesi
Bu haber 2019-11-12 02:57:56 eklenmiş ve 124 kez görüntülenmiştir.

“TÜİK’in yayımladığı verilere göre, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişinin geçim sıkıntısı nedeniyle hayatına son verdi”.

 

Medyaspot- Ankara

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba son günlerde artan toplu intihar vakalarının araştırılması için Meclis araştırma önergesi verdi. Son dönemde yaşanan toplu intihar vakalarının birinci nedeni olarak geçim sıkıntısı ve işsizlik sorunundan kaynaklandığını belirten Ağbaba, toplu intiharların ülkemizde artık sosyal bir sorun haline dönüştüğüne dikkat çekti.

 

Ağbaba Meclis Araştırma Önergesinde ekonomide yaşanan durgunluğun en bariz sonucu olan geçim sıkıntısının Türkiye toplumunda önü alınamayan derin bir travmaya sebep olurken, intiharların genel sebeplerinin ise yoksulluk, geçim sıkıntısı, işsizlik, borç ve çalışma koşullarından kaynaklandığını belirtti.

 

TÜİK’in yayımladığı verilere göre AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişinin geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son verdiğine dikkat çeken Ağbaba, bunun yanı sıra son 6 yılda çalışma yaşamında yer alan mobing ve baskılar neticesinde yaşanan işçi intiharlarının oranının 5 katına çıkarak 348 kişiye ulaştığını belirtti.

 

Ağbaba’nın toplu intihar vakaları ile ilgili meclise verdiği araştırma önergesinde şu gerekçeler yer aldı;

 

Ekonomik krize bağlı olarak sürekli olarak artan işsizlik ve hayat pahalılığına bağımlı olarak artan geçim sıkıntısı vatandaşlarımızın en büyük sorunu haline gelmiştir. Bunun bir neticesi olarak toplu intiharlar ülkemizde artık sosyal bir sorun haline dönüşmüş durumdadır. Yaşanan bu acı hadiseler ülkemizde kanayan bir yara haline gelmiş olan işsizlik ve geçim sıkıntısının da geldiği durumu net bir şekilde gözler önüne sermektedir. Toplumsal bir travma haline gelmeye başlayan intihar vakaları, ülkemizde yaşamını idame ettirme noktasında çaresizliğe sürüklenen milyonlarca vatandaşımızın içerisine bulunduğu sosyal ve ekonomik koşulların giderek kötüleştiğini göstermektedir.

 

SGK verilerine göre son 1 yılda sigortalı işçi sayısı 547 bin kişi azalmıştır. Ayrıca Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişiye yükselmiştir. İşsizliğin yanı sıra artan hayat pahalılığını da göz önünde bulundurduğumuzda vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı had safhaya ulaşmıştır. Türkiye’de mevcut koşullarda açlık sınırı 2 bin 100 TL’ye yoksulluk sınırı ise 6 bin 500 TL’ye yükselmiş durumdadır. Özellikle asgari ücret ile geçimini sağlayan vatandaşlarımız, emekli aylığı ile geçinmek zorunda kalan emeklilerimiz ve herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan yurttaşlarımızı düşündüğümüzde Türkiye’de 22,5 milyon vatandaşımız açlık sınırı altında yaşamaktadır. TÜİK verileri geçim sıkıntısı sebebiyle kaynaklanan toplu intiharlardaki yaşanan artışı net olarak ortaya koymaktadır. TÜİK’in yayımladığı verilere göre AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişi geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son vermiştir.

 

Son günlerde ve son yıllarda açığa çıkan toplu intihar vakalarının araştırılması, bu vakaların geçim sıkıntısı ve diğer ekonomik sorunlar ile olan ilişkisinin araştırılıp ortaya çıkarılması için Anayasa’nın 98, İçtüzüğün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması yapılmasını arz ve talep ederiz.

 

 

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TBMM HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Mobil Ödeme Bahis 2020 - hd film izle - hd dizi izle
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter