Dolar Rekora Koşuyor!

2020'ye 5,94 seviyelerinden başlayan dolar/TL bugün 7,19'u gördü. Kurda dört aylık artış yüzde 20'yi aştı. Sozcu.com.tr'ye konuşan İnfo Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, Merkez Bankası rezervlerine dair tartışmalar ve swap anlaşması sürecinin uzamasının kurdaki artışta önemli rol oynadığına dikkat çekti. Tera Yatırım'dan ekonomist Enver Erkan, BDDK'nın yabancının TL'ye ulaşmasını kısıtlayarak kurdaki artışını önlemeye çalıştığını ancak TL'nin cazip hale gelmesi için yurt dışından döviz getirici hamlelere ihtiyaç olduğunu söyledi.Ekonomi yönetiminin kuru frenlemek için açıkladığı önlemlere rağmen, Türk Lirası’ndaki (TL) değer kaybı bugün de devam ediyor. Güne 7,06 seviyelerinden başlayan dolar/TL, bugün 7,19 seviyelerini gördü. Kur, 2018’de görülen 7,23’lük rekor seviyeye biraz daha yaklaştı.
Bu haber 2020-05-07 04:44:36 eklenmiş ve 38 kez görüntülenmiştir.

 Güne 7,66 seviyelerinden başlayan Euro/TL kuru da, gün içinde 7,79 seviyelerine ulaştı.

 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yabancıların TL’ye erişimini sınırlandırmak üzere aldığı kararlara rağmen, 1 Ocak 2020’de 5,94 seviyesinde olan dolar/TL kuru, o günden bu yana yüzde 20,5 arttı.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın saat 16.00’da başlayan uluslararası yatırımcılarla telekonferans aracılığıyla yaptığı görüşme sona ererken, Bloomberght, Albayrak’ın toplantıda “Swap için G-20 ile görüşüyoruz, sonuçlandırılması konusunda iyimserim” ve “Türkiye’nin rezervleri fazlasıyla yeterli seviyede” dediğini aktardı.
 
 
BDDK BİR ÖNLEM DAHA ALDI
BDDK, yabancıların TL’ye ulaşmasını daha da sınırlayarak TL’deki değer kaybının önüne geçmek üzere dün gece bir adım daha attı.
 
 
Kurum, “Bankaların, yurt dışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurt dışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 0,5'i ile sınırlandırdılmasına” karar verdi.
 
 
İŞLER KÖTÜYE GİDERSE FAİZ ARTIŞI GÜNDEME GELEBİLİR
Sozcu.com.tr’ye konuşan İnfo Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, corona virüsü salgınının tüm dünyada ekonomileri durma noktasına getirdiğini ancak Türkiye’nin biraz daha negatif ayrışmasında iki temel nedeninin öne çıktığını söyledi.
 
Birinci nedenin, özellikle uluslararası basında Merkez Bankası’nın (TCMB) rezerviyle ilgili tartışmaların başlaması olduğunu belirten Yılmaz, ikinci neden olarak ise piyasanın uzun süredir beklediği yabancı bir merkez bankasıyla yapılmak istenen swap (döviz-TL takası) anlaşması sürecinin uzaması ve bunun yarattığı tedirginliğe işaret etti.
 
“Dolar/TL’de 7 seviyesinin aşılması sonrasında 7,20’lere doğru bir hareketi bekliyordum” diyen Yılmaz, bugün de söz konusu noktaya yaklaşıldığını söyledi.
 
HABERİN AYRINTILARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
m
edyaspot
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ACİL TIP haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Mobil Ödeme Bahis 2020 - hd film izle - hd dizi izle
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter