GÜVEN


Bu makale 2019-04-26 01:37:50 eklenmiş ve 1011 kez görüntülenmiştir.

Güven duygusunun çocukluk çağında gelişmeye başladığı ve bu dönemdeki deneyimlerin, yaşam sürecinin tümünü etkilediği bilinmektedir. Etrafta olup bitenin farkına vardığı çağdan itibaren insanlar, güven duygusunun yarattığı korunma ve huzur ortamı içinde yaşarlar. En başta aile olmak üzere tüm toplumsal gruplarda ilişkilerin sağlıklı yürütülebilmesinin temel koşulu kişiler arasında oluşan ve gelişen güven duygusudur.

İnsanlar farklı kişilik yapıları ile varlıklarını sürdürürler. Bireysel ve toplumsal yaşamın etkileri insanın tercihlerinde son derecede önemli ve belirleyici bir role sahiptir. Bebeklik döneminde anne ve babaya duyulan güven, ilerleyen dönemde diğer aile bireylerini de kapsayan ve büyüdükçe kişiliğin oluşmasında etkisi artan bir özellik sergiler. Mutlu ve huzurlu aile ortamlarında büyüyen çocukların, bu ortamın beslediği güven duygusu ile ilerleyen yaşlarında özellikle arkadaşlık ilişkilerinde, iş yaşamlarında ve özel ilişkilerinde daha başarılı ve mutlu profiller çizdikleri görülmektedir.

Bireysel ve sosyal yaşamın temel unsurlarından olan güven duygusu, insanların farklı kişilik yapılarına sahip olmaları nedeniyle ilişkilerde değişik zaman ve şekillerde gelişir. Daha iyimser ve sakin kişilik yapısına sahip insanlar baştan güven duymayı tercih ederken; önce kuşkucu ve denetleyici bir tavırla yaklaşarak güven duygusunun oluşması için zamana ihtiyaç duyan insanlar da vardır. Elbette ki güven duygusu, insanların doğruyu, yanlışı, iyiyi, kötüyü arama ve değerlendirme çabasını ortadan kaldırmayacaktır. Aile içinde oluşturulan güven ortamı insanların özgüvenlerinin de gelişmesinde büyük etkiye sahiptir. Özgüveni yüksek kişilerin de hem iş yaşamlarında hem de özel ilişkilerinde daha başarılı ve mutlu olacakları açıktır. Başka bir deyişle, aile ortamındaki güven hissi özgüveni beslemekte, yüksek özgün düzeyi de iş yaşamında ve özel hayatta başarıyı getirmektedir. İnsan yaşamında bu denli önemli bir yere sahip olan ve tüm ilişkilerin temelini oluşturan güven duygusunun zedelenmesi, taşıdığı önem sebebiyle etkili sonuçlar doğurmaktadır.

En başta insanların kendilerine duydukları güveni korumaları, kişilik yapılarını iyi tahlil ederek becerileri ve ilgileri çerçevesinde tercihlerde bulunmaları gerekir. Sosyal yaşamda ve özel ilişkilerde başka insanlarla iletişim halinde olunması bir zorunluluktur. Bu noktada her türlü etkiye açık olan psikolojik yapısı ile insanoğlu güven duygusunun kırılmasına neden olan davranışlarla karşılaşabilir. Böyle bir gelişmenin ilişkileri zedeleyeceği, uzaklaşmaya ve güven kırıcı davranışın ağırlığına göre de ilişkilerde kopmalara neden olacağı ortadadır. Peki, kırılan ya da zedelenen güvenin tekrar oluşması mümkün müdür? Böyle bir durumda güven duygusu zedelenen ve güven duygusunu zedeleyen kişilerin davranışları belirleyici olacaktır. Özellikle sağlıklı iletişimin kurulması ve sürdürülebilmesi bu tür bir sorunun çözümünde de son derecede etkilidir. İnsanlar arasındaki ilişkilerde bir kriz dönemi olarak tanımlanabilecek bu sorunun çözümünde başlıca görev, gerek hatalı gerekse kasıtlı davranışları ile güven duygusunun zedelenmesine neden olan tarafa düşmektedir. Hataların, yanlış tercihlerin, dikkatsizliklerin, özensizliklerin ve nezaketsizliklerin nedenlerinin irdelenmesi, hata yapıldığının kabul edilmesi, bu hatalı ve eksik davranışların ortadan kaldırılarak ilişkilerin olağan seyrine sokulacağı konusundaki kararlılık büyük önem taşımaktadır. Bu içten ve kararlı duruş güven duygusunun yeniden oluşturulmasında olmaz ise olmaz bir koşuldur.

Unutmamak gerekir ki, her insan yanılgıya düşebilir ve hatalı davranışlar sergileyebilir. Böyle olumsuzlukların çözümlenebilmesi ve kaybedilen güvenin tekrar oluşturulabilmesi için tüm değerleri bir arada gözeterek karşıdaki kişiye fırsat verilmesi gerekir. Kişiler arasındaki güven duygusunun zedelenmesine neden olan tarafın da hatalarından ders alarak kendisine tanınan fırsatı değerlendirmesi sorunun çözümünü sağlayacaktır. 

Sevgiler

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter