VAKİT NAKİTTİR


Bu makale 2019-07-17 05:29:00 eklenmiş ve 575 kez görüntülenmiştir.
Mehtap EROL

       Zaman su gibi akıp giderken, bir amaca ya da işe yönetilmeden geçirilen her dakika, bir daha ele geçmemek üzere yitirilen bir hazinedir.

       İnsan, kendine tanınan süreyi nasıl en iyi ve verimli şekilde değerlendirebilirim diye düşünmelidir. 

 Boşa geçirilmiş bir zaman insan için en büyük israfların başında gelmektedir.

       Yaz okulları, çocukların eğitim-öğretim dönemine ara verdikleri bir süreç olduğundan; hem çocukların yeni eğitim yılına hazırlanmaları ve motive olmaları açısından hem de normal eğitim döneminde fırsat bulamadıkları aktiviteleri gerçekleştirmeleri açısından oldukça önemlidir.

       Herhangi bir spor dalında kendini geliştirmek isteyen çocuklar, sanatsal eğitim almak isteyen öğrenciler ya da dil öğrenmek isteyenler, yaz kampları ve yaz okulları programlarından yararlanabildiği gibi, yaz okullarının çocuklara sosyal açıdan da birçok katkısı vardır.

       Sosyal aktiviteleri iyi hazırlanmış bir yaz kampı programı, çocuklara ve gençlere kendilerini ifade etme özgürlüğü ve daha iyi tanıma fırsatı verir. Öğrencilerin, ailelerinden uzakta kendilerini her türlü ifade edebilecekleri bir ortamda bulunmaları onlara, kendi ayakları üzerinde durmayı öğretirken ruhsal gelişimlerinde ve kişiliklerini bulmada da olumlu katkılar sağlar.

       Öğrencinin sosyal ve güvenilir bir ortamda katıldığı aktiviteler pozitif bir kişilik edinmesini, başarıyı yakalamasını ve kendisine saygı duymasını sağlar.

       Maalesef çok küçük yaşlardaki çocuklardan, yetişkinlere kadar herkesi pençesine alan televizyon ve internet bağımlılığından her zamanki gibi yine en çok çocuklar etkileniyor. Arkadaşlarıyla bir arada oyun oynayamayan çocuklar, evde televizyon ve bilgisayar ekranının başından ayrılmıyor.

       Yaz okulları; öğrencilerin yoğun geçen öğretim yılının ardından eğlenerek vakit geçirmelerini, düzenli bir şekilde spor yapmalarını, sanatla iç içe olmalarını sağlıyor. Farklı fiziksel, sosyal, sanatsal beceriler kazanmaları da cabası.

       Fizyolojik olarak insan beyni, sol ve sağ yarımküre olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Sol beyin, mantıksal düşünme ve analitik süreçlerde kullanılır. Matematik, okuma ve bilimden oluşan ve genellikle okulda eğitilen kısımdır. Sağ beyin duygusal algı, sezgi ve yaratıcılıkta kullanılır. Bir kişi sanat yapma gibi yaratıcı çabalara girdiğinde daha çok kullanılan sağ beyindir. Normal okul ortamının eğitmeyi ihmal ettiği şey beynin bu parçasıdır. Üstün zekâlı çocuklar üstün yetenekli oldukları alanlarda sorunları çözdüklerinde, her iki hemisferde de (yarımkürede) artan elektriksel aktivite olduğu görülmüştür. Bu gösteriyor ki beynin verimli olabilmesi için, iki yarımküre birlikte çalışmalıdır. Sanat, beynin sağ yarım küresini uyararak ve çalıştırarak hemisferler arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Çocuklar sanata maruz kalmalıdır çünkü bilişsel becerileri olgunlaşır böylece sağ beyin, sol beyin gibi gelişir ve her iki hemisfer birlikte çalışarak zihnin tam potansiyelini elde eder.

       Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hiç bir milletin yapamadığını Türk çocukları için yaptı. Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet etti. Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün geleceğin nesillerine verdiği önemi ifade etmektedir.

        Bir ülkenin geleceği için çocuk çok önemlidir. Egemenliğimizin teminatı millet; milletimizin, şehrimizin, ülkemizin teminatı yani geleceğimizin, yarınlarımızın, umutlarımızın, hayallerimizin teminatı ise sevgili çocuklarımızdır. Çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke bırakmak onları geleceğe hazırlamak için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir.

 

 

Sevgiyle kalın…

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter