“TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR.”


Bu makale 2020-05-23 04:42:07 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Özdemir

Ahmet ÖZDEMİR

Atatürk’ün anlatımıyla kültür; okumak, anlamak, görebilmek, görebil¬diğinden anlam çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekayı terbiye etmektir.

 

Başka kişilerin yaptığı tanımları bir asgari müşterekte toplayabiliriz: Diyebiliriz ki: “Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütününe kültür denir. Kültür, toplumun yaşayış ve düşünüş tarzıdır.”

 

Kültürü binalar, her türlü araç-gereç, giysiler gibi maddi; inançlar, gelenekler, normlar, düşünce biçimleri gibi manevi yönleriyle ele alabiliriz.

 

Ziya Gökalp, Türkçülüğün Esasları’nda kültür karşılığı olarak aldığı “Hars”ı tarif ederken, “Hars bilhassa duygulardan, medeniyet bilgilerinden mürekkeptir” diyor. Günümüzde kültüre milletin teknik alanda ilerleyişini, başarılarını da ekleyebiliriz. Bu ekleyişi yaparken, uygarlıkla, yani medeniyetle kültürü karıştırmamamız gerekir.

 

Medeniyet, insanlığın çalışarak ortaya koyduğu teknik eserlerin bütününden ibarettir. Kültür ise, bir toplumu kendi tarihi içinde meydana getirdiği değer hükümlerinin bütünüdür. Bunlar ilim, sanat, ahlak ve dine ait değerlerdir. Her toplumun kendi kültürü vardır ve kültürün yükselmesi, ilerlemesi ve gelişmesi medeniyetin doğuşunu sağlar.

Devletin varlığı milletle mümkündür. Milleti ayakta tutan, ona dinamizm ve ruh veren temel güç ise millî kültürdür. Bu tarihî ve sosyal gerçek, Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür.” özdeyişini unutmamak gerekir.

 

Milli kültürü ve milliyet duygusu kuvvetli olmayan toplumların millet halinde yaşamaları mümkün değildir. Manevi açıdan en güçlü milletler, milli kültürleri ve milli şuurları en güçlü olanlardır. Geçmişten günümüze gelmiş seçkin gelenekler, din, ahlak, dil, sanat gibi ortak müesseseler Türk kültürünün ana kaynaklarıdır. Başka milletlerden aşırılmış sahte değerler değildir. Gücünü Türk’ün zengin tarihinden geleneklerinden, dilinden, dininden, sanat zevkinden ve ahlakından almaktadır.

 

Kültürün en büyük düşmanı “Kültür Emperyalizmi” ve “Yozlaşma”dır. Bilindiği üzere emperyalizm, bir ülkenin başka bir ülkenin kaynaklarını sömürmesi demektir. Kültür emperyalizmi, gelişmiş ülkelerin az gelişmiş diğer kültürleri özellikle kitle iletişim araçlarıyla etkilemesi ve kendine benzetmesidir. Örnek vermek gerekirse, Batı kültürü, TV programları ve filmleriyle diğer kültürleri giyim, eğlence ve tüketim alışkanlıkları bakımından kendine benzetmektedir. Böylece Batı, ürettiği ürünlere daha çok pazar bulacaktır. Kültür emperyalizmi, sömürgeciliği kolaylaştırır.

 

Kültür yozlaşması, yabancı kültürlerin olumsuz etkisi ve toplumun kendi öz değerlerine yeterince sahip çıkmaması sonucu meydana gelen kültür bozulmasıdır. Buna; gençlerin batı kültürüne özenmesi, yardımlaşmanın yerini çıkarcılığın ve duyarsızlığın alması, anadilin yabancı kelimelerle yozlaşması, dini bayramların özünden uzaklaşıp tatile dönüşmesi, işyeri isimlerinin yabancı kelimelerden seçilmesi gibi örnekleri verebiliriz.

 

Türk kültürünü yaşatmak onun gür ve coşkun kaynaklarını temizleyerek bu kültürü daha olgun, daha verimli ve daha kudretli hale getirmek öncelikle aydınların insanlık borcudur. Bugün milli birliğimizi dağıtmak ve parçalamak isteyenler örtülü veya açık şekilde Türk kültürüne, onun dil, din, ahlak, sanat gibi ilkelerine saldırmaktadır.

 

Büyük Atatürk’ün şu sözünü unutmamak gerekir:

“Dünyanın bize saygı göstermesini istiyorsak, önce biz kendi benliğimize ve milliyetimize bu saygıyı duygularımız, düşüncelerimiz, bütün tutum ve davranışlarımızla gösterelim. Bilelim ki, milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerce avlanırlar.”

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Mobil Ödeme Bahis 2020 - hd film izle - hd dizi izle
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter