Emine Erdoğan

Emine Erdoğan, TRT World Citizen Ödül Töreni'ne katıldı
Bu haber 2019-11-30 01:15:52 eklenmiş ve 83 kez görüntülenmiştir.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, TRT World Citizen tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen TRT World Citizen Ödül Töreni'ne katıldı.

 

 
 
 
 
Play
Current Time0:00
/
Duration Time0:00
 
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:00
Fullscreen
 
00:00
Mute

 

Emine Erdoğan, TRT bünyesinde 2017 yılında kurulan ve dünyada pozitif değişime ilham olmak sloganıyla yola çıkan sosyal sorumluluk girişimi TRT World Citizen tarafından Hasköy İplik Fabrikasında düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında Emine Erdoğan, kalbini ve aklını iyilik fikrine adamış güzel insanlarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

“İNSANLIK DENEYİMİNİ TRAJEDİLERLE DOLDURAN NEFSANİ HIRSLAR HER ALANDA KENDİNİ GÖSTERİYOR”

Dünyanın uzaydan çekilmiş resmi göz önüne getirildiğinde hayret verici güzellikte bir manzarayla, her şeyin bir ve bütün göründüğü mavi bir küreyle karşılaşılacağını ifade eden Emine Erdoğan, "Fakat bu mavi küreye yaklaştıkça her şey parçalara bölünür. Çatışmaların ve yakarışların sesleri yükselmeye başlar. Dünyanın dışından baktığımızda gördüğümüz o huzur dolu manzaraya, içindeki bu gerçeklik hiç yakışmıyor. İnsanlık deneyimini trajedilerle dolduran nefsani hırslar, maalesef her alanda kendini gösteriyor. Dünyayı kaosa sürüklüyor" diye konuştu.

Emine Erdoğan, 2011'den beri Suriye'den barut kokusunun yükseldiğini, öte yandan Myanmar, Yemen, Afganistan, Filistin, Afrika derken gözyaşı listesinin uzayıp gittiğini belirtti.

Bazılarının tüm bu olup bitenleri görmezden geldiğini, bazılarının ise dünyayı değiştirmenin bizatihi vazifesi olduğuna inandığını aktaran Emine Erdoğan, "Bugün burada, kahramanların öyle sadece masallarda, hikâyelerde olmadığını, gerçek insanlar arasından çıkabildiğini ispatlayan isimleri misafir ediyoruz. Kocaman yürekleriyle aramızdalar. İnsanlığa, sevgiye ve barışa yaptığınız tüm katkılar için, sizlere insanlık adına şükranlarımı sunuyorum. Gözyaşlarını sildiğiniz çocuklar, ellerinden tuttuğunuz iki büklüm yaşlılar için sizlere minnettarız" ifadelerini kullandı.

“TOPRAKLARIMIZ, TARİH BOYUNCA ZULÜMDEN VE SAVAŞLARDAN KAÇANLARA YURT OLMUŞTUR”

Emine Erdoğan, Türkiye’yi ifade eden birçok tanımlama olduğuna işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunlardan en güzeli dünyanın en cömert ülkesi olmasıdır. En cömert ülke olmak demek, başkalarının dertleriyle dertlenebilmektir. Topraklarımız, tarih boyunca zulümden ve savaşlardan kaçanlara yurt olmuştur. Ayrımcılık görenlere hoşgörüyle kollarını açmış, bağrına basmıştır. Heybesinde yüzyıllar boyunca insani yardım adına birçok deneyim biriktirmiştir. Bildiğiniz gibi Türkiye'de sayısı 4 milyona yaklaşan sığınmacı bulunuyor. Uyguladığımız açık kapı politikasıyla, dünyanın büyük bir yükünü omuzlarımızda taşıyoruz. Bu insanlar yıllardır savaşın bitmesini ve kendi evlerinin kapılarını yeniden açabilmeyi ümit ediyorlar. İnşallah bu yakın bir gelecekte olacaktır."

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nin yayımladığı "Küresel İnsani Değerlendirme 2019" raporuna göre, dünyada her 70 kişiden birinin insani yardıma muhtaç durumda olduğunu kaydeden Emine Erdoğan, dünyada 42 ülkeden 132 milyon insan yardıma muhtaçken, ulaşılabilen insan sayısının 93 milyon olduğunun tahmin edildiğini aktardı.

Savaşlarda en çok kadınlar ve çocukların mağdur olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, "Çatışmaların ve savaşın olduğu bölgelerde, kız çocuklarının yüzde 90'ı eğitim alamaz hâle geliyorlar. Savaş beraberinde yoksulluğu getiriyor. Hayatın devamlılığına büyük bir darbe indiriyor. İnsanlar gelecek fikrinden yoksun, âdeta arafta yaşar hâle geliyorlar” dedi.

“KIZILAY, AFAD VE TİKA DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNE YARDIMLA BERABER UMUT DA TAŞIYOR”

Kızılay, AFAD ve TİKA gibi kurumların, dünyanın birçok ülkesine yardımla beraber umut da taşıdığının altını çizen Emine Erdoğan, Türk Kızılay’ının sadece 2018'de 53 ülkede, doğa ve insan kaynaklı afetlerden etkilenen 7 milyon mağdur insana ulaştığını, AFAD'ın ise kendini başkasının yerine koyarak geliştirdiği yüksek empatiyle, afet döngüsünün her aşamasında yer aldığını anlattı.

Emine Erdoğan, kırılgan bölgelerdeki en önemli ihtiyaçlardan birinin de sağlık olduğunu vurgulayarak, "Sağlıkla ilgili hizmetler, geçici sağlık kontrollerinin ötesinde devamlılık isteyen zorlu bir alandır. Ülkemiz, uluslararası platformda, birçok sağlık hizmeti götürdüğü gibi, Sağlık Bakanlığımız Sudan'da, Somali'de, Bangladeş'te hastaneler kurdu. Sadece balık vermek yetmez, balık tutmayı da öğretmek gerekir. O nedenle başka ülkelerin sağlıkta mesleki kapasitesini artırmayı da çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

“AFRİKA EVİ'NDE SATIŞA SUNULAN ÜRÜNLERİN TÜM GELİRİ AFRİKALI KADINLARA DÖNÜYOR”

Dünyanın iyileşmeyen yarası Afrika'nın apayrı bir konu olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, şunları kaydetti: "Yoksulluğun giderilmesi ve kendi ayakları üzerinde duran bir toplum yapısının tesis edilmesi için, alt yapı yatırımları yapıyoruz. Kırılgan bölgelerde kadınların güçlendirilmesi adına gerçekleştirdiğimiz güzel bir projeden de, burada bahsetmek isterim. 2016'da Ankara'da Afrika Evi'nin temellerini iyi niyet üzerine attık. Afrikalı kadınların ülkelerinde yaptıkları ve karşılığında yalnızca 1 dolar aldıkları el emeği ürünler için adil bir pazar oluşturmak istedik. Çünkü bu ürünler, onlardan alınıp başka ülkelerin pahalı butiklerinde çok yüksek fiyatlara satılıyor ve elde edilen kar onlara geri dönmüyordu. Kurduğumuz Afrika Evi'nde satışa sunulan ürünlerin tüm geliri, olduğu gibi Afrikalı kadınlara dönüyor. Emeklerinin tam karşılığını alan bu kadınlar, kendi ailelerinin geçimine katkıda bulunuyorlar. Yaralar bir nebze olsun sarılıyor."

"Dünyada hayat yolculuğumuz bittiğinde, buradan göçüp giderken, yanımıza güzel fiillerimizden başka hiçbir şey alamıyoruz" diyen Emine Erdoğan, bu gerçeği içselleştirebilenlerin ellerindeki her şeyi paylaşma yolunu seçtiklerini, bilgisi olanın bilgisini, parası olanın parasını, yeteneği olanın yeteneğini, acıları sarmak için kullandıklarını söyledi.

“MASUMLARIN GÖZYAŞLARINI SİLMEK DÜNYANIN EN PAHA BİÇİLMEZ EYLEMİDİR”

Ödül alanların, insan ruhundaki iyilik potansiyelinin en sağlam delili olduğunu ifade eden Erdoğan, "Yıkan değil, yapan olmak, masumların gözyaşlarını silmek dünyanın en paha biçilmez eylemidir. Gençliğimiz için örnek olmalarını ve sayılarının artmasını diliyorum, her birini ayrı ayrı kutluyorum. Huzurun, barışın tüm insanlığın ortak deneyimi olmasını diliyorum. Programda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmasının ardından Emine Erdoğan, çok sayıda farklı projede yer alan ve son dönemde Barış Treni Projesi ile ön plana çıkarak Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen İngiliz şarkı sözü yazarı ve sanatçı Yusuf İslam'a, ödülünü takdim etti. Emine Erdoğan, İslam'ı gösterdiği insani duruştan dolayı tebrik etti. Emine Erdoğan, törenin sonunda ödüle değer görülenlerle toplu fotoğraf çekildi.

Öte yandan, Savaşın Kadınları Ödülü’ne layık görülen Halepli Aktivisit Fatemah Alabad'ın Suriye'deki savaşa dikkati çekmek için videolarını çekerek sosyal medyada paylaştığı altı yaşındaki kızı Bana Alabad, tören sırasında Emine Erdoğan'ın yanına gelerek sarıldı. Emine Erdoğan, Alabad'la bir süre sohbet etti.

tccb.gov.tr

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter