Çavuşoğlu CHP'yi İkna Edemedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Merkezi'ne Libya'ya tezkeresini görüşmek için ziyarette bulundu. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, "Ülkemizin ulusal çıkarları bakımından niye bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu anlattık" dedi, ancak CHP'nin fikri değişmedi
Bu haber 2019-12-31 02:31:12 eklenmiş ve 107 kez görüntülenmiştir.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, görüşme sonrasında kameraların karşısına geçerek, "Biz Suriye'de karşı karşıya olduğumuz sıkıntıların bir de Libya'dan kaynaklanan şekilde Türkiye'nin gündemine gelmesini istemiyoruz. Özellikle Türkiye'nin Libya'daki vekalet savaşlarına taraf olmasını ve Müslüman kanının dökülmesine taraflardan birinin yanında yer alarak sebebiyet vermesini asla kabul etmiyoruz. Libya’ya asker göndermek çatışmaların çapını genişletir. Önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek tezkereye olumsuz bakıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu’nu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz karşıladı. Çavışoğlu, CHP lideri ile yaptığı görüşmenin ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile de Libya'ya asker gönderilmesini görüşmek için parti genel merkezine ziyarette bulunacak.

"Ülkemizin ulusal çıkarları bakımından niye bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu anlattık"
CHP lideri Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği toplantının ardından görüşmenin detaylarına ilişkin basın açıklamasında bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Libya konusunda genel bir değerlendirmede bulunduk. Sayın genel başkanın ve bazı arkadaşların soruları oldu. Biz bugün CHP'nin doğrudan bilgilendirmiş oluyoruz. Tabii ki tezkere konusunda karar CHP'nindir, takdir onlarındır. Ama biz ülkemizin ulusal çıkarları bakımından niye bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu kendilerine anlattık" dedi.

Bahçeli'den AKP'ye Libya mesajı: Bizim zaten tutumumuz belli, diğer partileri bilgilendirsinler
Öte yandan Çavuşoğlu MHP Genel Merkezi'ne ziyarette bulunmayacaklarını, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendilerine bir mesaj gönderdiğini söyledi. Çavuşoğlu Bahçeli'nin mesajında, "Bizim zaten tutumumuz belli, bize gelerek vakit kaybetmelerine gerek yok, diğer siyasi partilere giderek bilgilendirmelerde bulunsunlar" dediğini aktardı.

Ünal Çeviköz: Asker göndererek mevcut durumu daha da kötüleştirecek gelişmeye hazırlık yapmaktır
Basın açıklamasında bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, şunları kaydetti:

"CHP iktidarın beş konuda çok ciddi hatalar yaptığını ve Türkiye'yi yanlış yöne sevk ettiğini söyleye gelmektedir. Bu beş konudan bir tanesi dış politikadır. Dış politika alanında özellikle Suriye'de özellikle Suriye'de atılan yanlış adımlar Türkiye'yi çok ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya bırakmıştır. Suriye problemi Türkiye'de resmi rakamlara göre 4 milyona yakın ancak gayri resmi olarak da beş milyonun üzerinde bir geçici koruma altında bulunan Suriyeli varlığına yol açmıştır. Böylesine yanlış politikalar sonucu izlenen bir dış politika çizgisi Türkişye'yi başta Suriye olmak üzere belli konularda hem yalnız bırakmış hem de önemli bir dış politika krizi ile karşı karşıya bırakmıştır.

"Türkiye'nin Libya'daki vekalet savaşlarına taraf olmasını istemiyoruz"
Bugün gelinen noktada Suriye'de yalanan bu kötü tablonun bir başka ülkede daha yaşanmasını istemiyoruz. Biz Suriye'de karşı karşıya olduğumuz sıkıntıların bir de Libya'dan kaynaklanan şekilde Türkiye'nin gündemine gelmesini istemiyoruz. Özellikle Türkiye'nin Libya'daki vekalet savaşlarına taraf olmasını ve Müslüman kanının dökülmesine taraflardan birinin yanında yer alarak sebebiyet vermesini asla kabul etmiyoruz.

Bunları özellikle söylüyorum çünkü Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesini giderek bir bölgesel olmaktan çıkarak ulsulararasılaşmaya doğru gidecek bir vekalet savaşına taraf olması sonucunu doğuracağını görüyoruz. Bunu da en tehlikeli gelişme olarak gördüğümüzü bir kere daha burada altını çizerek vurgulamak isterim.

"Bunun doğru olmadığını Sayın Bakan'a da izah ettik"
"Libya'daki durum Suriye'dekinden çok belki de çok daha karışıktır ve çok daha geniş çapta yansımaları olacak niteliktedir. Libya'ya aslında asker göndererek bu vekalet savaşına taraf olmak yerine Türkiye gibi bir ülkenin ve tarihten gelen sorumluluklarına ve birikimini de dikkate alarak diplomasiye öncelik vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak yapılan diplomasiye öncelik vermek değil, asker göndererek mevcut durumu daha da keskinleştirecek, kötüleştirecek bir gelişmeye hazırlık yapmaktır. Bunun doğru olmadığını Sayın Bakan'a da izah ettik. Ancak bölgedeki duruma bakınca bir yandan iyi kötü yürütülmekte olan bir Berlin süreci varken ve buna hız verilmesi gerekirken bunu yerine asker göndererek durumun daha da keskinleşmesine yol açmak bölgedeki çatışmaların çapını ve yaygınlaşmasını geliştirecek mahiyettedir.

"Tunus çatışmalara taraf olunmasının doğru olmadığını savunuyor"
Komşu ülkelere bakıyoruz, bir ulusal çıkar ve güvenlik tehdidi açısından bakıldığında en başta Tunus'un böyle bir gelişmeye destek vermesi gerekirken, Tunus diplomasiye öncelik verilmesi gerektiğini ve asker gönderilerek çatışmalara taraf olunmasının doğru olmadığını savunuyor. Cezayir'in de yaklaşımının bundan farklı olmadığını görüyoruz. Öte yandan Mısır, Birlşeik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkeler çatışmada taraf tutarak bir bakıma Türkiye'yi de karşı tarafta yer aldığı takdirde karşılarında bir hasım oalrak görmeye ahzırlanmaktadırlar. Avrupa ülkelerine baktığımızda Fransa'nın ve bir ölçü'de İtalya'nın Libya'daki mevcut durumdan ciddi derecede endişe duyduklarını ve taraflardan bir tanesini desteklediklerini görüyoruz. Türkiye gibi bir ülkenin Libya gibi bir tarihi geçmişi olan ülkeyle Müslüman kanı dökülmesini engellemek için yapacağı bir numaralı davranışın diplomasiye öncelik vermek olduğu görüşündeyiz. Bu yapılmıyor, ancak bunun yerine maalesef belki de çok ciddi Müslüman kanının dökülmesine yol açacak bir gelişmeye doğru hazırlık yapılıyor.

"Libya'dan da Suriye'de yaşadığımızda benzer bir göçün ürkiye'yi karşı karşıya bırakma ihtimali yüksek"
Eğer çatışmalar uzarsa Libya'dan da Suriye'de yaşadığımızda benzer bir göçün Türkiye'yi karşı karşıya bırakması ihtimali de fevkalade yüksektir.

Bütün bunlar Türkiye’nin bu şekilde bir dış politika uygulamasının yanlış olduğunu göstermektedir. Son zamanlarda defalarca dile getirdik, dış politikayı dış politika yapan kurumlara öncelik vererek ya da onların görüşleri üzerinden hazırlamak yerine değişik tercihler üzerinden ve aile ilişkileri üzerinden sürülen bir dış politika sonucu buraya gelmiş bulunmaktayız. Örneğin ABD ile doğrudan devlet başkanları arasında yürütülen bir dış politika sürmektedir. Benzer bir dış politikanın bu defa da iktidarın ihvanla ilgili Libya’da da sürdürmeye gayret edeceği anlaşılmaktadır. Bunu doğru bulmuyoruz. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde biz önümüzdeki günlerde yüze Meclis’e gelecek tezkereye olumsuz baktığımızı söylemek isterim."

"Tezkerenin niteliği ile ilgili herhangi bir bilgimiz yok"
Çeviköz gazetecilerin sorularını yanıtladı:

"(Tezkerenin içeriği) Tezkerenin niteliği ile ilgili herhangi bir bilgimiz yok. Kendisi de sorulan bir soruya yanıt verdiğinde tezkere metninin Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini söylediler. Biz de Meclis’e gelince tezkere metnini görmek istiyoruz."

"Biz bu tezkerenin daha farklı birtakım unsurlar içereceği düşüncesindeyiz."


medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter