Hocalı Soykırımı Tokat'ta muhteşem bir konferansla anıldı.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ndeki toplantıya, 1000 üniversite öğrencisi katıldı. Yaklaşık 1000 kadar öğrenci de yer bulamadığı için dışarıda kaldı.
Bu haber 2020-02-29 03:22:04 eklenmiş ve 503 kez görüntülenmiştir.

Tokatlı olan Türkiye'nin eski Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç'ın önderliğinde yapılan toplantı, Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Üniversite öğrencisi Azerbaycan Türk'ü Murat Mirzabeyli, Hocalı'da bir insanlık dramı yaşandığını örnekler vererek anlattı.
Mirzabeyli, Azerbaycada her Türk'ün hayalinin işgal altındaki topraklarına kavuşmak olduğunu söyledi.
Daha sonra TRT tarafından hazırlanan Hocalı Soykırımın'a ilişkin belgesel izlendi.
Kafkasya Uzmanı ve TRT eski Bakü Temsilcisi Yüksel Değercan da,” Rus Çarı 1. Petro'nun 17. yüzyılda Türk devletleri arasına bir Ermeni Devleti'nin yerleştirilmesi planını anlattı.
Yüksel Değercan; O dönemde 2 büyük Türk Devleti vardı. Osmanlı İmparatorluğu ve Safevi İmparatorluğu. Rus Çarı bu iki ülkenin arasına öyle bir devlet kuralım ki Türkler bununla oyalansınlar. İşte bu politika 400 yıldır uygulanıyor.” diye konuştu.
5 yıl boyunca Bakü'de onlarca Hocalı şehit yakını ve Karabağ Göçmenleri ile ropörtaj yaptığını vurgulayan Yüksel Değercan, bu ropörtajları değil, Ermeni, ABD'li ve Rus gazetecilerin Hocalı'daki gözlemlerini öğrencilerle paylaştı.
Duygulu anların yaşandığı konuşma sonunda Yüksel Değercan,” bir gün Azerbayca elbet işgal altındaki topraklarına kavuşacak, Nahçivanla doğrudan bağlantısı kuracak ve iki kardeş ülke sınır komşusu olacak ve 400 yıllık Rus politikası sona erecek“ diyerek sözlerini tamamladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Bakü ziyaretine gündeme gelen konuşmaların yeraldığı video da öğrencilere izletildi.
Büyükelçi Hulusi Kılıç, Hocalı'da gerçek anlamda bir soykırım yaşandığını ancak buna ABD'nin, Avrupa'nın, İnsan Hakları kuruluşların sessiz kaldığını vurguladı.
Artık bu soykırımı yapanların uluslararası mahkemelerde yargılanması vaaktinin geldiğini belirten Büyükelçi Kılıç, Ermenistan'ın BM'nin 4 kararına rağmen işgal ettiği topraklardan çıkmadığını kaydetti.
AGİT Minsk Grubunun daha çok çözüm bulmamak için çalıştığını anlatan Kılıç;”Azerbaycan barış yoluyla topraklarını almak istemektedir. Oysa Azerbaycan gerek askeri, gerek ekonomik, gerek beşerri anlamda bu güce sahiptir. İstese bir kaç gün içinde Karabağ'ın tamamını geri alır. Artık buna bir çözüm bulunmalı ve barış yoluyla Azerbaycan topraklarına kavuşmalıdır” dedi.
Türkiye'nin her anlamda Azerbaycan'ın yanında olduğunu belirten Kılıç; Atatürk'ün “Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” sözlerini hatırlatıı.
Kılıç daha sonra Karabağ Azerbaycan'ındır pankartını ve Türkiye ile Azerbaycan'ın aynı kalp açindeki bayraklarının bulunduğu pankartı açtı.
Kılıç öğrencilerden dakikalarca alkış aldı.
Katılımcıların aile fotorafın çekilmesinin ardından toplantı sona erdi. Büyükelçi Kılıç yarın da Gaziosmanpaşa Üniverrsitesi'nde Türk Dünyası Kariyer Günleri kapsamında Azerbaycan'ın Türkiye'deki Mega Yatırımları ile ilgili bir konferans verecek.


HABER : ADNAN FİŞENK

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter