HAYATI FELCE UĞRATAN CORONA VİRÜSÜ VE ÇOCUKLAR

Uzman Psikolog Atakan Aslan Corona'yı anlatıyor
Bu haber 2020-03-20 00:17:41 eklenmiş ve 329 kez görüntülenmiştir.

Dünyanın her ülkesinde hızla yayılan Yeni Corona Virüsü (COVID-19); ilk başta  Çin’in Hubei Eyaleti Wuhan Şehri’nde, 2019 yılının Aralık ayı sonlarında solunum yollarında rahatsızlık belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gösteren bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda, 13 Ocak 2020’de tanımlanmış olan bir virüs.  Maalesef ki günden güne hızla artmaktadır. Fakat görüyorum ki sosyal medya ve fısıltı gazetesi yazarları her zaman ki gibi bu hastalık adına çok gereksiz paylaşımlarda bulunmakta ve gereksiz panik durumunun artmasına sebep vermektedir. Bunun sonucunda da günlük hayatın akışında önemli engeller ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumdan en çok etkilenenler ; Çocuklar , Kronik rahatsızlığı olan bireyler , Yaşlı olan kişiler ve Panik Atak , Anksiyete ve Obsesif Kompulsif Bozukluğu vs. gibi Psikolojik rahatsızlığa sahip olan bireyler.

 Bazen haberleri izlerken endişeye düşen bireylerin gereksiz tedbirlere yöneldiğini de hepimiz görüyoruz. Geçtiğimiz günler de bir ilde bir kişi arap sabunu ile yaptığı karışımdan zehirlenmesi gibi. Baktığımız da komik  yada abartılmış  gibi düşünsek de aslında bu gereksiz panik ortamına sebep olan durumların bunlara sebebiyet verdiğini unutmamalıyız. Bilinçli yapacak olduğumuz önerileri dikkate aldığımız takdir de kendimizi ve çevremizi koruyacağımızı unutmamalıyız. Bana göre sosyal medya da yayılan haberleri dikkate almayıp yetkililerin söyleyeceklerine dikkatlice kulak vermemiz gereksiz endişemizin sona ermesini ve yapacaklarımızı daha bilinçli olmasını sağlayacaktır. 

Dijital platformlarda hızlı bir şekilde paylaşılan bilgilerin insanları kaygılandırmakta  ve virüsün yayılma hızının yüksek olması bulaşma korkusunu da beraberinde getirmektedir. Bu korku sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da ciddi boyuta ulaşmaktadır. Okulların tatil edilmesiyle birlikte evde  Çocukların endişesini gören anne ve babalar da açıklamak da zorlanmaktadır. 

Koronavirüs hakkında çocuğa nasıl bilgi verilmeli?

Öncelikle ebeveynlerin virüs hakkında genel bilgiye sahip olması gerekmektedir. Sağda solda gördükleri ile yanlış bilgiler edinmek yerine uzman görüşlerini okuyup çocuklarımızla paylaşabiliriz.

Çocuklarımızla birlikte alınması gereken tedbirleri uygulamalı  şekilde birlikte yapmalıyız. 

Çocuklarımıza bu konu hakkın da ne bildiğini soralım ve eksik yada yanlış olan bilgileri düzeltelim.

Çocuklarınızı olayla ilgili yayınlanan haberlerden uzak tutun. Açıklamaları yaşa uygun yapın. Çocuklarınıza korona virüs hakkında açıklama yaparken onları kaygılandırmamak çok önemlidir.

Çocuklarımız da Anksiyetenin(kaygının) oluşmasının en büyük sebebi ebeveyn davranışlarıdır. Bu sebeple çocuklarımıza karşı gereksiz endişe ve korku yaratacak davranış ve söylemlerden uzak durmalıyız.

Çocuklarımıza bu durumu anlatırken iyi bir güç oluşturan oyun kavramını kullanabiliriz.  Mesela bu virüs için alınması gereken önlemleri (el yıkama , toplu alanlarda bulunmama ve üstümüzü değiştirmek gibi) oyun içine dahil edebiliriz. Şarkı söyleyerek el yıkamak gibi.

Koronovirüs ve diğer bulaşıcı  hastalıklar için yapılması gereken şeylerin el yıkamak, iyi beslenmek, elleri ağız ve yüz bölgesine götürmemek, hasta insanlarla temas etmemek ve kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak olmanın gerekli bir tedbir olduğunu açıklayabilirsiniz.

Virüsün ne olduğunu onların anlayabileceği  bir şekilde anlatabilirsiniz. Soru sorması için onu cesaretlendirerek yanlış anladığı ya da kaygı duyduğu konuları detaylı konuşma ortamı oluşturun. Görsellik onlar için daha açıklayıcı olacaktır. Sizin daha önceden  izlediğiniz güvenli kaynaklardan bulacağınız animasyon ve videoları birlikte izleyebilirsiniz.

Ergen çocuklara sahip ebeveynlerde ise durum daha farklıdır. Onlar aile ortamından çok sosyal ortamların etkisi altında kalmaktadırlar. Dolayısıyla sizin onlara güven vermeye yönelik cümlelerinizin gerçekliğini daha fazla sorgulayacak ve size olan güvenleri etkilenebilecektir. Gençleri yanlış bilgilerinden dolayı yargılamaktan ya da onlara güven vermeye çalışmaktan çok dinlemek üzerine kurulu bir iletişim daha doğru olacaktır. Böylelikle sosyal medyadan sahip olacağı yanlış bilgilerin önüne geçmiş olacaksınız. 

Unutmayalım ki çocukların dünyası çok büyük değil ve bu dünyanın içine korku girerse psikolojik sorunlara yatkınlık artmaktadır. 

 

Uzman Psikolog Atakan Aslan

 

 

 

 

HABER : ADNAN FİŞENK

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter