Kasım Süleymani Kimdir?


Bu makale 2020-01-04 02:53:57 eklenmiş ve 163 kez görüntülenmiştir.
Adnan Fişenk

Adnan Fişenk
 
 
Kasım Süleymani İran ve İrani görüşte olanlar açısından çok önemli bir kahraman, İran ve İrani karşıtları tarafından acımasız bir katliamcı olarak tanınmaktadır.
 

İran açısından Kasım Süleymani İran için önemli bir komutandı, Körfez savaşında vs yerlerde intihar saldırılarını organize etmiştir. İran-Irak savaşında yandaşları tarafından savaşın kahramanı olarak görmektedirler, 
İran'nın Ortadoğudaki rolünü, Eylemlerini, Politikalarını, sahada uygulayan İran adına çok önemli bir aktördür.
Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ise İran adına Ortadoğu coğrafyasında çok büyük bir aktörünü kaybetmektir.
İran bu kayıpla adeta şoktadır. İran için bu saldırının sahip oldukları stratejik bir değere sahip önemli bir yerinin düşman tarafından ele geçirilmesi veya stratejik bir tesisinin vurularak yok edilmesi ile eş değerdir.
 
Kasım Süleymani İran'lıların gönlünde taht kurmuş bir savaş kahramanı olmakla beraber, bizati İran dini lideri Hamaney tarafından kendine atfen söylemiş olduğu şu sözleri ile ''Bugüne kadar defalarca şehit oldu, ancak hala yaşıyor.'' adeta dini lider tarafından kutsanmıştır. 
 

Karşıtları tarafından ise Kasım Süleymani şu şekilde görülmektedir. Kasım Süleymani aslında İran-Irak'ın belirli kesimleri tarafından fazla abartılan bu abartlılar doğrultusunda haketmediği halde Zülfikar nişanı bile verilen şahıstır deniliyor. 
Kasım Süleymani İran tarafından Devrim güçlerinin Kudüs komutanı adledilen bir şahıstır. 
Gerçekte İran tarafından dünya kamuoyuna fazlasıyla abartılmış mesela İsrail gibi güce karşı başarısı olmayan bir komutanlarıdır.
Kasım Süleymani aslında en kolay yerlerde görev yapmıştır. Görev sahası ağırlıklı olarak Irak olmuştur. 
Irak'da Haşdi-Şabi örgütünü kurarak Irak'a telafisi olmayan çok büyük zararlar vermiştir. 
Bu tahribat o kadar etkili olmuştur ki Irak düzenli meşru milli/ulusal ordusunu kuramamıştır. 

Dolayısıyla Irak istikrara kavuşamamıştır. Kahraman ilan edildiği İran-Irak savaşında aslında gerçek bir kahraman olsaydı niçin savaş 10 yıl gibi uzun süreçli olmuştur.

Sünnilere çok büyük zulüm etmiş ve birçok insanı katlettiği söylenmektedir. Irak devrim güçleri adı altında düzenli ordu yerine aslında ticari bir yapı oluşturmuştur. 
İran ticaretinin % 80'ni bu yapının elindedir denilmektedir.
Dünya'da birçok Ülkede Ülkelerin Emir-Komuta zinciri  ile belirli kademelerden kurulmuş düzenli Ordusu varken, İran'da bu karşınıza Devrim muhafızları adıyla kontrolsüz milis güç olarak farklı bir yapılanma olarak çıkmaktadır. 
 

Kasım Süleymani Golon tepelerinin İsrail'e peşkeş çekilirken Kasım Süleymani İsrail'e karşı sahnede yoktu. 
Yani Kasım Süleymani İsrail ile hiçbir zaman gerçek bir çatışmaya girmedi, Kasım Süleymani rejim güçleri ile İsrail ile mücadele yerine masum silahsız bölge müslümanlarını acımasızca katletmek ile meşguldu denilmektedir. 

O günkü olaylar incelendiğinde Kasım Süleymani'nin Irak'daki şuanki açlığın, işsizliğin, sefaletin müsebbibi olarak görmektedirler. Irak gençleri ayaklanarak tepkilerini İran konsolosluğunu yakarak göstermişlerdir. Irak'lı gençler 
Haşdi-Şabi ve Kasım Süleymani'nin gerçek yüzünü görmüşlerdir. Bu başkaldırıyı yapanlar da üstelik mezhep olarak da kendileri ile aynı mezhepde olan şii gençlerdir.

Irak'ın bir türlü sağlanamayan istikrarından, hala devam eden otorite boşluğundan, Hükümetin bir türlü kurulumayışından Kasım Süleymani ve onun örgütü Haşdi-Şabi sorumlu görülmektedir.
 
Kasım Süleymani ve örgütü Haşdi-Şabi vakti zamanında yıllarca Türkiye aleyhinde Pkk terör örgütü, Talabani ile Türkiye aleyhine saf tutmuştur. 

Irak Kasım Süleymani'nin ve Haşdi-Şadi'nin etki alanına sokulmasaydı, Türkiye Irak'a başta düzenli Ordusunu kurması hususunda Irak kamusunun her alanında eğiterek bir düzen kurmasına yardımcı olacaktı, Irak'ın tekrar otoritesini kurmasına katkısı bulunacaktı. Irak'da Saddam sonrası yaşanan hiçbir olumsuzluklar yaşammamış olacaktı. 

Kasım Süleymani Türkiye karşıtı adımları bununla da bitmedi, Pkk-Pyd terör örgütünü Sincar'a yerleştirmiştir. 
Kasım Süleymani Türkiye karşıtı bir düzeneğin parçası olmasaydı, Haşdi-Şabi örgütünü kurmasaydı, Ülkeyi bu kadar karıştırmasaydı, Irak bu durum da olmayacaktı. 
 

Irak'daki olayların çıkış noktası Kasım Süleymani ve Haşdi-Şabili şii gençler tarafından yapılan eylem aslında Kasım Süleymani güdümlü Haşdi-Şabi örgütü tarafından amacından saptırılarak Irak'taki Amerikan elçiliğine yönlendirilmiştir. Elçilik tahrip edlip yakılmıştır.
 

Sonuç itibari ile bu olumsuz yaşananlar doğrultusunda Amerika Kasım Süleymani'yi Irak ABD Büyükelçiliğine saldırıyı organize ettiği için öldürmüştür. 

Bu Amerikan eyleminin ardındaki ikinci neden ise Amerikanın bölgede prestijini korumasaı amaçlıdır. 
Bu eylem ile Amerika bölgedeki Amerikan karşıtlarına bir göz dağı vermiştir. 
Diğer taraftan da bölgede koşullandırdığı Askerlerine, kendi ekseninde hareket eden yandaşlarına, Elçi ve diğer görevlilerine de bir güven gösterisi olmuştur.
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter