EVDE KAL UYARISI NEDEN ÖNEMLİ !!!!


Bu makale 2020-03-24 15:11:07 eklenmiş ve 5157 kez görüntülenmiştir.

 Sevgili okurlar Ülkemizi ve bütün dünyayı saran Koronovirüsü sebebiyle vaka sayısının hızlıca arttığını görmekteyiz. Bu virüsün ; Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. Bu şekilde bulaşma riski olan hastalığın en güzel önlemi evizmide vakit geçirerek enfekte yani hastalığı taşıyan kişilerden uzak kalmakla olmaktadır. Sokakta ki insanların bu hastalığa yakalanmış olduğunu bilmiyoruz ve bana bişey olmaz mantığı çok yanlış bir düşüncedir. Hepimiz televizyondan veya sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla başta İtalya olmak üzere halkın bilinçsiz bir şekilde sokakta gezmesiyle o ülkelerde arttığını gördük. Geçen gün televizyon da İtalya da görev yapan Belediye Başkanının söylediklerini dinlerken bu bilinçsizliğin ne kadar büyük safhada olduğunu farkettim . 


Hani bazen olur ya ; ya off keşke evde olsam da şunu yapardım diyebileceğimiz. Evet şimdi o hayallerinizi gerçekleştirme vaktidir. Benim gibi bir çok uzman Aile İçi İletişim seminerlerimiz de hep bahsederiz ; “Eğer eviniz de sorun olmasını istemiyorsanız birlikte kaliteli vakit geçirin “. İşte bunun için bolca vaktiniz olacak. 
Evde kaldığımızda sizlere tavsiyelerim şunlar olacak ;

Birlikte Kitap Okuma Saati yapabilirsiniz 
Çocuklarınızın sıkılmaması ve sizleri örnek alabilmesi için evde ki tüm bireylerin severek okuyabileceği kitabı birlikte okuyabiliriz. Şu an TÜBİTAK’ın çocukların ilgisini çekebilecek birçok dergiyi internet üzerinden ücretsiz olarak erişime açtığını unutmayın. 

Çocuklarınızla Etkinlik Yapabilirsiniz 
Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmenizi öneriyorum dediğimde hep şöyle bir cümleyle karşılaşıyorum “hocam ders çalışıyoruz birlikte vaktimiz kalmıyor ne yapmalıyım ?”. evet şu an keyifli olarak geçirebileceğimiz vaktimiz var. Bütün aile bireylerin katıldığı  oyunlar oynayabilirsiniz , mutfakta bişeyler yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz , evde sorumluluklar vererek ev içi sorumluluk kazanmasını sağlatabilirsiniz ve el işi kabiliyetinin gelişmesi için etkinlikler yapabilirsiniz. 
Ailece film izleyin
Aileniz için keyifle ve birlikte zaman geçirebileceğiniz filmler tercih ediniz fakat tercih edeceğiniz filmler de  ‘korku, gerilim, salgın, hastalık, ölüm vb.’ temalardan uzak durmanızı önemle tavsiye ederim.
Görüntülü konuşun
  
Arkadaş, akraba ve diğer insanlarla iletişim kurarken yüz yüze görüşmek yerine dijital iletişim yollarını tercih etmeniz, içinde bulunduğumuz bu dönem için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Bu sabah kızımın öğretmeniyle konuştuğumda bana “hocam bu sorun bittiğinde en çok çocukların içine kapanmasından endişe ediyorum ve bu konuda görüntülü arkadaşlarıyla konuşması çocukların sosyalleşmeden uzaklaşmasını engeller diye düşünüyorum” önerisi bence çok önemli. 
 Evet şu an böyle bir süreç içindeyiz ve bu süreç çok uzun şekilde devam etmesini istemiyorsak uyarıları dikkate almalıyız. Birde lütfen çocuklarınızla birlikte haberleri izlemeyin çünkü çok bilgiye sahip olmadıkları için endişeye kapılma düzeyi yükselicektir. Çocuklarınız size bu konuda merak ettiklerini sorduğunda internette var olan animasyon ile tedbirleri anlatan videoları birlikte izleyebilirsiniz. 
Sağlıcakla ve evinizde kalmanız dileğiyle
 
 
Uzm. Psikolog Atakan ASLAN
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter